Zimowe Igrzyska Olimpijskie wrócą do Salt Lake City?

Salt Lake City ma apetyt na organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2030 roku. Tylko w tym roku włodarze Utah Olympic Park wyłożą 11 milionów dolarów, aby wzmocnić pozycję miasta jako ewentualnego gospodarza imprezy. Środki zostaną przeznaczone na modernizację istniejących obiektów i budowę nowych.

Przypomnijmy, że północnoamerykańskie miasto gościło już najważniejszą sportową imprezę czterolecia: Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Salt Lake City rozegrano między 8. a 24. lutego 2002 roku, wystartowało w nich 2527 sportowców reprezentujących 78 państw. Zawodnicy konkurowali w dyscyplinach takich jak: biathlon, bobslej, curling, hokej na lodzie, łyżwiarstwo, narciarstwo, saneczkarstwo. W procesie wyboru miasta-gospodarza Salt Lake City uzyskało wtedy miażdżącą przewagę 47 głosów nad Quebec (Kanada) oraz 40 głosów nad Oestersund (Szwecja) i Sion (Szwajcaria).

W założonej kwocie 11 milionów dolarów zaplanowano budowę 10 nowych tras do biegów narciarskich oraz kilku tras do kolarstwa górskiego na terenie o wielkości 30 akrów, na którym podczas poprzednich Igrzysk rozegrano zmagania bobsleistów, skeletonistów oraz kombinatorów norweskich. Zamiany te są jedynie częścią złożonego procesu modernizacji obiektów, które były areną zmagań olimpijskich w 2002 roku.

Salt Lake City z kilku powodów może oczekiwać przyznania prawa do organizacji imprezy w 2030 roku. Po pierwsze, miasto znajduje się w wąskiej światowej czołówce ośrodków posiadających obiekty sportowe przystosowane do rozegrania zmagań olimpijskich. Po drugie, miejscowe władze są skłonne podjąć się tego trudnego logistycznie i drogiego w organizacji przedsięwzięcia oraz wyłożyć na nie znaczne środki. Po trzecie, inwestycja przyniesie wymierne korzyści w kontekście popularyzacji sportu w tym rejonie Stanów Zjednoczonych. W opinii  Dyrektora Generalnego Fundacji Dziedzictwa Olimpijskiego Stanu Utah, Colina Hiltona, renowacja obiektów pomoże obserwować i skuteczniej rozwijać młode talenty.

– Przeprowadziłam się z Montany do Utah prawie 20 lat temu, aby móc skorzystać z możliwości, jakie daje trenowanie na obiektach w Utah Olympic Park. To znacznie pomogło mi poprawić technikę jazdy na nartach i wykonywania ewolucji w powietrzu – w wypowiedzi dla Associated Press zdradziła Heather McPhie-Watanabe, zawodniczka jazdy po muldach oraz uczestniczka Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver w 2010 roku. – Jestem podekscytowana planami ekspansji i korzyściami, jakie te zmiany przyniosą kolejnym pokoleniom sportowców – dodała McPhie-Watanabe.

Lokalnym konkurentem miasta w wyścigu o organizację Igrzysk było Denver, jednak wybór Komitetu Olimpijskiego Stanów Zjednoczonych padł finalnie na Salt Lake City. Niezależnie od tego czy miasto ponownie zostanie gospodarzem Igrzysk w 2030 roku, władze stanu Utah są zobowiązane do wydania w ciągu kolejnej dekady 40 milinów dolarów uzyskanych z wpływów budżetowych z podatków.

Decyzja dotycząca wyboru gospodarza imprezy zostanie podjęta przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski najpóźniej w 2023 roku.

Źródło: Associated Press, heraldextra.com, informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.