Pożegnanie mistrzyni olimpijskiej. Viktoria Rebensburg kończy karierę

fot. Are2019.com

fot. Are2019.com

Niemiecka alpejka, dwukrotna medalistka olimpijska postanowiła zakończyć karierę. Mowa oczywiście o Viktorii Rebensburg, dla której jednym z największych sukcesów w karierze było zdobycie złotego medalu na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver. 

O tym, że kariera 30-letniej obecnie Niemki zbliża się do końca można było wnioskować już od jakiegoś czasu. Rebensburg po igrzyskach w Pjongczang w 2018 roku powiedziała, że były to dla niej ostatnie igrzyska olimpijskie w karierze. Zapewne większość osób wierzyła, że zobaczy Viktorię jeszcze podczas Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim w Cortinie d’Ampezzo w 2021 roku, jednak tak się nie stanie. Dziś niemiecka zawodniczka poinformowała za pośrednictwem swojego profilu na instagramie, że jej czas jako profesjonalnej alpejki dobiegł już końca.

Niemka poooinformowała w swoim wpisie, że czuje iż nie jest już w stanie rywalizować na najwyższym światowym poziomie, co jest powodem jej rezygnacji. – Po mojej wiosennej kontuzji i ostatnich dwóch miesiącach treningów na śniegu zauważyłam, że nie jestem już w stanie osiągnąć najwyższego poziomu. Od najmłodszych lat moją motywacją i bodźcem było odnoszenie zwycięstw i inspirować was na stoku. Ponieważ teraz mam poczucie, że nie jestem w stanie już temu sprostać, jest to dla mnie bardzo trudna decyzja, ale dla mnie nieunikniona – napisała zawodniczka w swoim wpisie.

Viktoria Rebensburg ma w swoim dorobku dwa medale olimpijskie za slalom gigant – złoty z Vancouver i brązowy z Soczi. Również na mistrzostwach świata, w tej samej konkurencji, wywalczyła dwa medale – oba srebrne. Pierwszy wywalczyła w 2015 roku w Vail, a drugi w 2019 w Åre. W Pucharze Świata odnosiła ona także liczne sukcesy w innych konkurencjach: zjeździe i supergigancie. W sumie na podium Pucharu Świata stanęła ona 49 razy, z czego 19 razy na jego najwyższym stopniu. W sezonach 2010/2011, 2011/2012 oraz 2017/2018 Rebensburg była zdobywczynią małej kryształowej kuli za slalom gigant. Na trzecim stopniu klasyfikacji generalnej Pucharu Świata stanęła natomiast po sezonach 2015/2016 i 2017/2018. Nie brakowało jej również solidnych wyników w poprzednim sezonie, który zakończyła na dziewiątym miejscu w klasyfikacji generalnej, z dwoma zwycięstwami: w sueprgigancie w Lake Louise i w swoich przedostatnich zawodach w karierze w zjeździe w Garmisch-Partenkirchen.

 

View this post on Instagram

 

Hallo liebe Freunde & Fans, Heute ist definitiv kein leichter Tag für mich, denn ich habe mich dazu entschieden, nach 13 Jahren meine Karriere mit sofortiger Wirkung zu beenden. Diesen Entschluss habe ich schweren Herzens & nach reichlicher Überlegung in den letzten Wochen gefasst. Nach meiner Verletzung im Frühjahr & den zurückliegenden zwei Monaten im Schneetraining habe ich gemerkt, dass es mir nicht mehr gelingt, mein absolutes Top-Niveau zu erreichen. Von klein auf war es immer mein Anspruch & Ansporn, um Siege mitzufahren & euch auf der Piste zu begeistern. Da ich nun aber das Gefühl habe, dem nicht mehr gerecht zu werden, ist dies zwar eine sehr schwere aber für mich unausweichliche Entscheidung. Mit der Erinnerung an mein letztes Rennwochenende in Garmisch & dem Sieg bei der Abfahrt, ist es ein schöner Zeitpunkt die Wintersportbühne zu verlassen. Dabei möchte ich mich für die wundervolle Zeit & die jahrelange Unterstützung bei meiner Familie, Freunden & Fans sowie dem @dsv_alpin mit allen Trainern, Betreuern & meinen Partnern herzlich bedanken. Mein Dank gilt auch den Ski-Kolleginnen & all den Menschen, die ich in den zurückliegenden Jahren im Weltcup kennenlernen durfte. Ich bin mir sicher, wir werden uns bald wiedersehen, Eure Vicky Hello dear friends & fans, Today is certainly not an easy day for me, as I have decided to end my career with immediate effect after 13 years. I made this decision with a heavy heart & after much consideration over the last few weeks. After my injury in spring & the past two months of snow training, I realised that I would no longer be able to reach my absolute top level. From a very young age, it has always been my ambition & incentive to compete for success & to inspire you on the slopes. But now that I have the feeling that I can no longer live up to this, this is a very difficult but inevitable decision for me. With the memory of my last race weekend in Garmisch and the victory in the downhill, it is a nice time to leave the winter sports stage. I would like to thank my family, friends & fans as well as the @dsv_alpin with all its coaches, supporters & partners for the wonderful time and the support. Vicky

A post shared by Viktoria Rebensburg (@viktoria_rebensburg) on

Źródło: instagram.com/viktoria_rebensburg/