TdS: Wielki triumf Therese Johaug, Norweżka królową Alpe Cermis

FOT: AFP / eurosport.onet.pl
FOT: AFP / eurosport.onet.pl

Therese Johaug po raz drugi w karierze wygrała prestiżowy cykl Tour de Ski. Norweżka nie miała sobie równych podczas podbiegu pod Alpe Cermis i drugą Invgild Flugstad Oestberg wyprzedziła o ponad dwie minuty. Justyna Kowalczyk była dwudziesta trzecia.

Johaug była zdecydowaną faworytką biegu na dochodzenie, który był rozgrywany w Val di Fiemme, a kończył się na słynnym stoku narciarskim Alpe Cermis. Norweżka już na pierwszych czterech kilometrach odrobiła część strat do młodszej koleżanki z reprezentacji, a na podbiegu dokończyła dzieła. Liderka Pucharu Świata przez kilkadziesiąt metrów biegła krok w krok za Oestberg, ale na jednym z podbiegów na początku góry zaatakowała i zostawiła daleko w tyle młodszą z Norweżek. Johaug biegła fantastycznie, z każdym kolejnym metrem zyskiwała przewagę nad biegaczkami, które były na dalszych miejscach. Oestberg walczyła z organizmem, ale ostatecznie ujarzmiła górę. Trzecie miejsce przypadło Heidi Weng, która uplasowała się na nim… po raz trzeci w karierze.

Justyna Kowalczyk wystartowała na trasę jako dwudziesta pierwsza i trzymała się w kilkuosobowej grupce do rozpoczęcia podbiegu. Polka na kolejnych pomiarach czasowych traciła jednak dystans do biegaczek, które plasowały się przed nią i spadła na 23. miejsce. Ostatnie kilometry nie były łatwe dla narciarki z Kasiny Wielkiej, ale udało się jej dobiec na sam szczyt. Polka straciła do Johaug niemal 15 minut i finiszowała bardzo zmęczona, ale z uśmiechem na twarzy na której było widać ogromną ulgę.

Prawdopodobnie był to ostatni Tour de Ski w karierze Justyny Kowalczyk. Czterokrotna triumfatorka Tour de Ski napisała po biegu na jednym ze swoich kont na portalu społecznościowym “Koniec. Wzruszyłam się ? Grazie Alpe Cermis!”

Dla Johaug jest to drugie zwycięstwo w karierze w prestiżowym cyklu Tour de Ski. Poprzednio Norweżka była najlepsza w sezonie 2013/2014. Na ostatnim etapie liderka klasyfikacji generalnej wyprzedziła o 1:25,9 sek Heidi Weng i o półtorej minuty Amerykankę Elizabeth Stephen. Kowalczyk straciła do Johaug 4 minuty i 14 sekund.

Wyniki cyklu Tour de Ski 2016

Źródło: inf. własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.