TdS w Val Müstair. Zwycięski powrót Svahn, świetna passa Pellegrino. Staręga dwudziesty czwarty

fot. M. Rudzińska

Linn Svahn wygrała pierwszy etap 15. edycji Tour de Ski. Szwedka była najlepsza w sprincie stylem dowolnym w Val Müstair. Drugie miejsce zajęła Amerykanka Jessie Diggins, a trzecie druga z reprezentantek Trzech Koron Frida Karlsson. U panów trzeci z kolei triumf odniósł Włoch Federico Pellegrino. Drugi był Rosjanin Aleksander Bolszunow, a trzeci Francuz Richard Jouve. Na dwudziestej czwartej lokacie został sklasyfikowany Maciej Staręga.

fot. M. Rudzińska

Pierwszym etapem 15. edycji Tour de Ski był sprint stylem dowolnym w szwajcarskim Val Müstair. Do pucharowej rywalizacji powrócili Szwedzi z Linn Svahn na czele. 21-letnia biegaczka w jej jedynym dotychczasowym starcie sprinterskim w tym sezonie była najlepsza. Dzisiaj także pokonała wszystkie rywalki i odniosła piąty w karierze triumf w zawodach najlepszej rangi. Do ostatnich metrów Svahn walczyła z Anamariją Lampic. Słowenka nie była tak szybka jak Szwedka i początkowo zajmowała drugie miejsce. Początkowo, bo w końcowych wynikach została ona przesunięta na ostatnią w finale szóstą lokatę.

Pierwsze w tym sezonie podium wywalczyła Jessie Diggins. Amerykańska mistrzyni olimpijska, który na linii mety była trzecia, ostatecznie zajęła drugie miejsce. Świetnie spisała się kolejna z reprezentacji Trzech Koron, jedna z głównych faworytek do zwycięstwa w tegorocznym Tour de Ski Frida Karlsson. Trzykrotna medalistka mistrzostw globu po zmianie końcowych wyników została sklasyfikowana na trzeciej pozycji. Czwarta była liderka Pucharu Świata Rosie Brennan, a piąta Nadine Faehndrich. Szwajcarka biegła w czołowej trójce, ale niestety upadła.

Wyniki sprintu kobiet

Kapitalną dyspozycję w tym sezonie po raz kolejny zaprezentował włoski mistrz Federico Pellegrino. Mistrz świata z Lahti znów nie dał szans rywalom. Po triumfie w Davos i Dreźnie dziś wygrał sprinterski etap Tour de Ski. Główny faworyt do triumf w klasyfikacji końcowej  Rosjanin Aleksander Bolszunow wywalczył drugie miejsce. Za nim na trzeciej lokacie uplasował się Francuz Richard Jouve.

Na czwartym i piątym miejscu finał w Val Müstair ukończyli kolejni Rosjanie – odpowiednio Gleb Retywich oraz Artem Maltsew. Kolejny sprint bez podium zaliczył Lucas Chanavat. Czołowy francuski sprinter został sklasyfikowany na szóstej lokacie. W ćwierćfinale biegł reprezentant Polski Maciej Staręga. 30-latek w swoim biegu był piąty i ukończył zmagania na dwudziestej czwartej pozycji.

Wyniki sprintu mężczyzn

Źródło: informacja własna

Obserwuj