TdS w Val di Fiemme. Svahn i Svensson najlepsi w sprincie

fot. M. Rudzińska

Szwedka Linn Svahn wygrała już trzeci etap podczas tegorocznej, piętnastej edycji Tour de Ski. W sprincie stylem klasycznym pokonała dwie rodaczki – Maję Dahlqvist i Emmę Ribom. Bieg panów przyniósł sporą sensację, bowiem z pierwszej wiktorii w karierze cieszy się inny Szwed, Oskar Svensson.

fot. M. Rudzińska

Svahn zwyciężyła już w eliminacjach, a przez ćwierćfinał i półfinał przeszła bardzo spokojnie. Dominację na trasie potwierdziła w finale, w którym niemal od początku nie dała szans rywalkom. Dahlqvist i Ribom wbiegły na ostatnią prostą, korzystając z jej toru biegu, co nieco ułatwiło im zdobycie pozycji gwarantujących podium. Stawkę finału uzupełniły Natalia Niepriajewa (czwarta), wracająca do dobrej formy Tatiana Sorina (piąta) oraz Finka Krista Parmakoski, sklasyfikowana na szóstej lokacie. Pozycję liderki Tour de Ski utrzymała Amerykanka Jessie Diggins, która odpadła dziś w półfinale. Na tej samej fazie udział w zawodach zakończyły Julia Stupak, wiceliderka Touru, oraz zwyciężczyni identycznego etapu z ubiegłego roku, Anamarija Lampić.

wyniki sprintu kobiet

Na pełnię dominacji w dzisiejszym sprincie chrapkę mieli Rosjanie. Akeksander Bolszunow jest już niemal pewny triumfu w Tour de Ski, a w biegach krótkich czuje się równie dobrze jak w długich. Dotarł dziś do finału, jednak dość niespodziewanie przegrał z Oskarem Svenssonem i rodakiem Glebem Retywichem. Zwycięzca eliminacji, Włoch Federico Pellegrino, dobiegł czwarty. Na piątym miejscu rywalizację zakończył dwukrotny “szczęśliwy przegrany” Valentin Chauvin, a stawkę finału uzupełnił Artiom Malcew. Widać było, że ostatni z Rosjan starał się nie przemęczać w ostatnim biegu, aby zachować pełnię sił na jutrzejszą wspinaczkę pod Alpe Cermis.

Zwycięstwo Oskara Svenssona to pierwszy triumf jakiegokolwiek Szweda od… 19 marca 2017 roku. Wtedy Markus Hellner zwyciężył w biegu pościgowym w Quebeku.

wyniki sprintu mężczyzn

W klasyfikacjach generalnych Touru bez większych zmian. Diggins zachowała 54 sekundy przewagi nad Julią Stupak, oraz niemal dwie minuty nad Parmakoski, Soriną i Niepriajewą. Jedyna Polka w stawce, Izabela Marcisz, jest 28.

Bolszunow ma natomiast ogromny, ponad trzyminutowy zapas nad goniącymi go biegaczami. Najmniej do Rosjanina traci Maurice Manificat z Francji – trzy minuty i 22 sekundy.

klasyfikacje TdS: kobiety|mężczyźni 

źródło: fis-ski.com (wyniki)