TdS w Val Di Fiemme: Heidi Weng najlepsza w biegu na 10 km stylem klasycznym, Norweżka przerwała serię Ingvild Flugstad Oestberg

Heidi Weng wygrała bieg ze startu wspólnego rozgrywany na dystansie 10 kilometrów stylem klasycznym we włoskim Val di Fiemme. Norweżka odrobiła także niemal całą stratę do Ingvild Flugstad Oestberg w klasyfikacji generalnej Tour de Ski. Podium uzupełniły dziś Krista Parmakoski i Teresa Stadlober.

Dzisiejszy bieg na 10 kilometrów stylem klasycznym miał ogromne znaczenie w kontekście walki o triumf w całym cyklu Tour de Ski. Po czterech etapach na polu bitwy pozostały już właściwie tylko Ingvild Flugstad Oestberg i Heidi Weng, które dzieliła niespełna minuta. Pozostałe biegaczki tracą już zbyt dużo, aby liczyć się w walce o zwycięstwo.

Bieg zaczął się zgodnie z przewidywaniami. Zawodniczki nie forsowały tempa i nie próbowały ataków, aby nie stracić zbyt wiele sił przed drugą częścią dystansu. Na prowadzeniu wymieniały się dwie główne aktorki biegu, czyli Oestberg i Weng. Swoją obecność sygnalizowała także Jessica Diggins, która prowadziła po pierwszej pętli. Na półmetku słabsze zawodniczki zaczęły odstawać, ale w czołówce nadal utrzymywało się kilkanaście biegaczek, które chciały odegrać główną rolę w dzisiejszych zawodach.

Mniej więcej na ósmym kilometrze atak przeprowadziła Heidi Weng. Norweżka zwiększyła swoje tempo i dość szybko odskoczyła od pozostałych biegaczek, które były wyraźnie zaskoczone takim obrotem spraw. W pogoń za wiceliderką Tour de Ski ruszyły Krista Parmakoski i Teresa Stadlober, ale ich tempa nie wytrzymała Ingvild Flugstad Oestberg. Liderka cyklu na odcinku niespełna kilometra straciła do swojej głównej rywalki prawie 20 sekund.

Ostatecznie Heidi Weng finiszowała z czasem 29:07,9 odnosząc tym samym pierwsze zwycięstwo w tegorocznej edycji Tour de Ski. Osiem sekund za Norweżką linię mety przecięła Krista Parmakoski, a tuż za Finką dobiegła Austriaczka Teresa Stadlober, dla której było to pierwsze podium w karierze.

Na piątym miejscu bieg ukończyła Ingvild Flugstad Oestberg. Norweżka straciła na trasie w Val di Fiemme 35 sekund, ale razem z bonusami na mecie jej straty były jeszcze większe.

Jutro ostatni etap Tour de Ski – bieg pościgowy na 9 kilometrów stylem dowolnym zakończony wspinaczką pod Alpe Cermis. Jako pierwsza na trasę wybieg Oestberg, dwie sekundy po niej wyruszy Heidi Weng.

Wyniki biegu

Klasyfikacja generalna Tour de Ski

Źródło: informacja własna 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.