TdS w Val di Fiemme: Heidi Weng królową Tour de Ski 2016/2017

fot: redbull.com

fot: redbull.com
fot: redbull.com

Heidi Weng jako pierwsza pojawiła się na szczycie Alpe Cermis, a co za tym idzie wygrała cały cykl Tour de Ski. Norweżka dokonała tego po raz pierwszy w karierze. Drugie miejsce zajęła Krista Parmakoski, a trzecie Stina Nilsson.

Heidi Weng wystartowała na trasę ostatniego etapu ze stratą 20 sekund do liderki. Norweżka na odcinku dojazdowym do góry biegła dobrym, równym tempem i jeszcze przed rozpoczęciem wspinaczki dogoniła Stinę Nilsson. Chwilę później Weng zwiększyła rytm i nie dała żadnych szans Szwedce. Na odcinku kilkuset metrów Norweżka uzyskała kilkanaście metrów przewagi, co przy takim nachyleniu trasy było ogromnym zapasem.

Liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata z każdym kolejnym centymetrem stoku powiększała swoją przewagę i zamierzała po pierwsze w karierze zwycięstwo w cyklu Tour de Ski. Z tyłu toczyła się za to walka pomiędzy Kristą Parmakoski a Stiną Nilsson. Szwedka dosłownie szła pod górę, co zostało wykorzystane przez lepiej dysponowaną tego dnia Finkę. 23-letnia Nilsson w końcówce musiała się jeszcze bronić przed nadciągającą z tyłu Ingvild Flugstad Oestberg. Ostatecznie Szwedka odparła atak Norweżki i mogła się cieszyć z pierwszego w karierze miejsca na podium klasyfikacji generalnej Tour de Ski.

Heidi Weng została szóstą zawodniczką w historii, która wygrała Tour de Ski. Wcześniej dokonały tego Virpi Kuitunen (dwukrotnie), Charlotte Kalla, Justyna Kowalczyk (czterokrotnie), Marit Bjoergen i Therese Johaug (dwukrotnie).

Wyniki

Źródło: informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.