TdS w Val di Fiemme. Eliminacje sprintu dla Svahn i Pellegrino, Marcisz na 31. miejscu

11:40, 09.01.2021 Daniel Topczewski Aktualizacja: 11:54, 09.01.2021

Linn Svahn w gronie kobiet i Federico Pellegrino wśród mężczyzn byli najszybsi w eliminacjach sprintu stylem klasycznym we włoskim Val di Fiemme. Do biegów ćwierćfinałowych nie dostała się niestety Izabela Marcisz, która zajęła 31. miejsce, pierwsze niepremiowane awansem. Polkę od czołowej trzydziestki dzieliło niespełna pół sekundy.

Sprinty stylem klasycznym w Val di Fiemme to już siódmy przystanek dla biegaczy i biegaczek rywalizujących w cyklu Tour de Ski. Jako pierwsze do walki o awans do ćwierćfinałów przystąpiły dziś panie, które swoje zmagania rozpoczęły o godzinie 10:35. Najszybciej wyznaczony przez organizatorów dystans pokonała jedna z głównych faworytek dzisiejszego biegu Szwedka Linn Svahn, która minęła linię mety z czasem 3:11,98. Drugie miejsce zajęła Rosjanka Tatiana Sorina (+1,24 sek), a trzecie jej Słowenka Anamarija Lampić (+1,31 sek). Czwarta była fińska rewelacja ostatnich dni Johanna Matintalo (+1,95 sek), a piąta lokata przypadła Natalii Niepriajewej (+2,29 sek).

Awans do popołudniowych biegów ćwierćfinałowych wywalczyły także pozostałe zawodniczki, które liczą się w grze o wysokie lokaty, czyli Krista Parmakoski, Ebba Andersson, Jessie Diggins, Rosie Brennan czy Teresa Stadlober. Ta sztuka nie udała się niestety Izabeli Marcisz (+13,73 sek), która zajęła 31. miejsce i odpadła z dalszej rywalizacji. Polce do awansu zabrakło niespełna pół sekundy.

Wyniki eliminacji sprintu kobiet

Eliminacje sprintu mężczyzn padły łupem Federico Pellegrino, który stanie dziś przed szansą na czwarte z rzędu zwycięstwo w sprincie w ramach zawodów Pucharu Świata. Włoch pokonał trasę w Val di Fiemme w 3:14,48 min. Na drugim miejscu finiszował mistrz świata juniorów w sprincie z Lahti 2019, Rosjanin Aleksander Terentiew, który stracił do biegacza z Półwyspu Apenińskiego +1,79 sek. Trzeci był Francuz Valentin Chauvin (+2,40 sek), a czwarty lider Tour de Ski Aleksander Bolszunow (+3,31 sek).

Polacy nie startowali. Podopieczni Lukasa Bauera wycofali się z dalszej rywalizacji po piątym etapie Tour de Ski.

Początek ćwierćfinałów o godzinie 13:05.