TdS w Toblach. Czwarty etap po rosyjsku. Polacy daleko

16:07, 05.01.2021 Mateusz Wasiewski Aktualizacja: 16:31, 05.01.2021

Aleksander Bolszunow wygrał czwarty etap w tegorocznym Tour de Ski. Drugie miejsce w biegu na 15 kilometrów techniką dowolną zajął Denis Spitsow, a trzecie Iwan Jakimuszkin. Najlepszy z Polaków Dominik Bury uplasował się w piątej dziesiątce.

Czwartym etapem rywalizacji biegaczy w 15. edycji Tour de Ski był bieg na 15 kilometrów techniką dowolną ze startu interwałowego. Zawody przebiegły dziś pod dyktando Rosjan. W czołowej ósemce zostało sklasyfikowanych siedmiu reprezentantów z tego kraju. Najlepszy po raz kolejny okazał się Aleksander Bolszunow, który odniósł triumf w trzecim etapie z rzędu. Drugie miejsce ze stratą 8,3 sekundy zajął Denis Spitsow. Podium uzupełnił Iwan Jakimuszkin. Nad nim z kolei na mecie Bolszunow uzyskał przewagę 13,9 s.

Na czwartej pozycji uplasował się Aleksiej Czerwotkin (+19,2), a piątkę zamknął Artiem Malsew (+21,8). Dopiero szóste miejsce zajął pierwszy nie-Rosjanin - Francuz Maurice Manificat (+22,9). Siódmy był Jewgienij Biełow (+27,6), a ósmy Andriej Mielniczenko (+29,2). W czołowej dziesiątce bieg we Włoszech ukończyli drugi z francuskich zawodników oraz najlepszy Niemiec - odpowiednio Hugo Lapalus (+29,9) i Janosch Brugger (+43,9). Warto zwrócić uwagę na dobrą postawę niemieckich biegaczy przed zbliżającymi się Mistrzostwami Świata w Oberstdorfie. Dzisiaj w czołowej piętnastce znalazło się czterech reprezentantów tej nacji.

Daleko od punktów zostali sklasyfikowani Polacy. W stawce 62 zawodników 45. był Dominik Bury (+2:15,3), 58. Kamil Bury (+4:05,6), 59. Mateusz Haratyk (+4:19,7), a 62. Kacper Antolec (+4:48,4).

Wyniki biegu

W klasyfikacji touru po czterech etapach ze zdecydowaną przewagą prowadzi Aleksander Bolszunow. Drugi Artiem Maltsew traci minutę i 15 sekund, zaś trzeci Denis Spitsow minutę i 18 sekund. Czwarty jest Maurice Manificat (+1:30), a piąty Iwan Jakimuszkin (+1:48). Dużo więcej traci już szósty Dario Cologna (+2:44). Najlepszy z Polaków Dominik Bury zajmuje czterdzieste piąte miejsce. Do czołowej trzydziestki traci nieco ponad dwie minuty.