TCS w Ga-Pa. Zwycięstwo Dawida Kubackiego z rekordem skoczni, Żyła trzeci

16:20, 01.01.2021 Anna Felska Aktualizacja: 16:47, 01.01.2021

Za nami noworoczny konkurs Turnieju Czterech Skoczni w Garmisch-Partenkirchen, który był popisem umiejętności biało-czerwonych. Zwycięstwo po rekordowym skoku na 144 m odniósł Dawid Kubacki, drugi był Halvor Egner Granerud, a trzeci Piotr Żyła. Tuż za podium Kamil Stoch.

Polscy skoczkowie kapitalnie rozpoczęli nowy rok. W drugim konkursie podczas 69. Turnieju Czterech Skoczni triumf odniósł Dawid Kubacki. Zwycięzca klasyfikacji 68. edycji cyklu spisał się kapitalnie. W serii finałowej wylądował na 144 metrze i ustanowił nowy rekord obiektu w Garmisch-Partenkirchen. Drugie miejsce zajął lider Pucharu Świata Halvor Egner Granerud. Norweski zawodnik stracił do Polaka 7,2 punktu. Na podium znalazł się drugi z reprezentantów biało-czerwonych Piotr Żyła. Jego strata do Kubackiego wyniosła jednak już 21,7 pkt. Niemniej to naprawdę świetny występ drugiego z podopiecznych Michala Doleżala.

Tuż za podium został sklasyfikowany trzeci z polskich skoczków Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski do trzeciego Żyły stracił zaledwie 0,4 punktu. Piątkę zamknął lider Turnieju Czterech Skoczni po pierwszym konkursie Karl Geiger. On z kolei miał minimalną stratę do Stocha - 0,1 pkt. Szóste miejsce zajął najlepszy z Austriaków Philipp Aschenwald ze stratą 24,4 punktu do najlepszego dziś Dawida Kubackiego. Na siódmej lokacie uplasowali się ex aequo Japończyk Ryoyu Kobayashi oraz Niemiec Markus Eisenbichler. Mistrz świata z Seefeld uzyskał nad nimi 24,9 pkt przewagi.

Dziewiąte miejsce zajął drugi z Norwegów Johann Andre Forfang (strata 25,9 punktu), a dziesiąte czwarty z Polaków Andrzej Stękała (28,4 pkt). Do serii finałowej awansował również ostatecznie dwudziesty drugi Klemens Murańka. Po pierwszej części zmagań odpadli Maciej Kot oraz Aleksander Zniszczoł. Przegrali oni rywalizację odpowiednio z Richardem Freitagiem i Stefanem Kraftem. Ten drugi ukończył konkurs na dopiero dwudziestej ósmej lokacie.

Wyniki konkursu

Nowym liderem TCS po konkursie w Ga-Pa został Halvor Egner Granerud. Norweg ma przewagę 4 punktów nad drugim Karlem Geiger, 6,7 pkt nad trzecim Kamilem Stochem i 8,6 pkt nad czwartym Dawidem Kubackim, który awansował z piętnastej lokaty. Bardzo wysokie siódme miejsce zajmuje Andrzej Stękała (-28,0), a dziesiąte Piotr Żyła (-37,9).