fot. superslalom.ski

fot. superslalom.ski

We francuskim ośrodku narciarskim La Plagne miał miejsce w miniony weekend – 1. kwietnia – festiwal narciarski – Superslalom. Zawody odbywały się na najdłuższej na świecie trasie slalomowej mającej 4 kilometry długości. Pomysłodawcami i organizatorami tego wydarzenia są Julien Lizeroux i Julien Regnier. 

Obaj panowie wpadli na ciekawy pomysł, aby zorganizować nietypowe zawody slalomowe. Zazwyczaj przejazd slalomu trwa od 45 sekund do 1 minuty, a różnica wzniesień może wynosić od 120 m (w zawodach niższej rangi) do 220 metrów. Lizeroux i Regnier zaproponowali coś bardziej ekstremalnego: rywalizację na 4-kilometrowej trasie o różnicy wysokości 800 metrów, z 320 tyczkami slalomowymi i czasie przejazdu wynoszącym ponad 4 minuty (niektórym zajęło to sporo więcej czasu). Zawodnicy mogli rywalizować w dwóch kategoriach: urodzeni pomiędzy 1999 i 2002 rokiem byli klasyfikowani w kategorii junior, natomiast osoby urodzone przed 1999 rokiem znalazły się w rankingu seniorów, a starsi w klasyfikacji weteranów. Zawodnicy dojeżdżali do mety mocno zmęczeni, a uczestników było w sumie aż 330. Wśród nich wiele narciarskich znakomitości, medaliści Mistrzostw Świata, Igrzysk Olimpijskich, X-Games, zdobywcy Kryształowych Kul, zawodnicy zajmujący wielokrotnie miejsca na podium Pucharu Świata.

Najszybciej wymagającą trasę przejechał Victor Muffat-Jeandet, któremu zajęło to 4 minuty 12 sekund i 74 setne. Na drugim miejscu wśród mężczyzn uplasował się Daniel Yule, na trzecim Theo Delecluse (najlepszy junior), na czwartym Alexis Pinturault, a na piątym Julien Lizeroux. Spośród pań najszybsza była Federica Brignone, która pod koniec sezonu mocno się rozpędziła w zbieraniu zwycięstw. W klasyfikacji ogólnej Brignone uplasowała się na 7. miejscu. Jej czas przejazdu to 04:29,90. Druga w klasyfikacji pań była Marion Chevrier (najlepsza juniorka), trzecia Adeline Baud Mugnier, czwarta Axelle Chevrier, a piąta Chiara Pogneaux.

Na zawodach nie zabrakło reprezentantów Polski. Pojawiła się dobrze znana polskim fanom narciarstwa alpejskiego Karolina Chrapek – jedna z najlepszych polskich alpejek ostatnich lat. Wystartował również Krzysztof Bonczar.

Pełna lista wyników

Poniżej niewiele krótszy niż przejazd Super Slalomu film z tegorocznej pierwszej edycji tej imprezy.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.