Ski Tour w Östersund: Therese Johaug z historycznym sukcesem

fot. M. Rudzińska

fot. M. Rudzińska

Therese Johaug okazała się najlepsza na premierowym etapie rozgrywanego po raz pierwszy cyklu Ski Tour. Norweżka nie miała sobie równych w biegu indywidualnym na dystansie 10 kilometrów, w którym rywalizowano techniką dowolną. Podium uzupełniły jej koleżanki z reprezentacji – Heidi Weng i Ingvild Flugstad Østberg. Polki nie startowały.

Liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Therese Johaug, po raz kolejny w tym sezonie okazała się najlepsza w biegu rozgrywanym stylem dowolnym na dystansie 10 kilometrów. Tym razem Norweżka nie miała sobie równych w zawodach inaugurujących premierową odsłonę cyklu Ski Tour, który w dniach 15-23 lutego odbywać się będzie w Szwecji i Norwegii. Dwukrotna zdobywczyni Kryształowej Kuli została w ten sposób pierwszą liderką „nowego” touru, przechodząc tym samym do historii narciarstwa biegowego.

Dzisiejszy tryumf Johaug nie był zagrożony nawet przez moment. Zawodniczka ta od początku narzuciła wysokie tempo, w efekcie czego już od pomiaru czasu umiejscowionego na dystansie 2,6 kilometra jej przewaga nad rywalkami wynosiła ponad 12 sekund, by na mecie wzrosnąć do poziomu ponad 45 sekund nad drugą w dzisiejszym biegu, Heidi Weng, oraz nieco ponad 47 sekund nad kolejną Norweżką, Ingvild Flugstad Østberg.

Stratę nieprzekraczającą minuty do liderki zanotowała dziś także Ebba Andersson ze Szwecji (+53,1 sekundy). W czołowej dziesiątce znalazły się jeszcze dwie reprezentantki „kraju fiordów”. Piątą lokatę zajęła Ranghild Haga. Na szóstym miejscu uplasowała się natomiast Astrid Uhrenholdt Jacobsen. Siódma pozycja przypadła w udziale Fince, Kriście Parmakoski. Dwie kolejne lokaty zajęły Amerykanki – Jessica Diggins oraz Rosie Brennan. Pierwszą dziesiątkę zamknęła Natalja Niepriajewa z Rosji.

W gronie sześćdziesięciu dziewięciu zawodniczek biorących udział w dzisiejszym biegu zabrakło podopiecznych Aleksandra Wierietielnego i Justyny Kowalczyk.

W ramach kolejnego etapu cyklu Ski Tour już jutro zawodniczki zmierzą się ze sobą w biegu pościgowym na dystansie 10 kilometrów, który rozegrany zostanie techniką klasyczną. Początek rywalizacji zaplanowano na godzinę 16:00.

Wyniki biegu

Źródło: informacja własna