Ski Tour w Meråker: Nie ma mocnych na Johaug, trwa dominacja norweskiej ekipy

fot. M. Rudzińska

fot. M. Rudzińska

Therese Johaug okazała się najlepsza na czwartym etapie szwedzko-norweskiego cyklu Ski Tour. Tym razem Norweżka odniosła zwycięstwo w biegu rozgrywanym techniką dowolną na dystansie 34 kilometrów w Meråker. Podium uzupełniły jej koleżanki z reprezentacji – Ingvild Flugstad Østberg i Heidi Weng. Polki nie startowały.

Liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata – Therese Johaug – odniosła czwarte etapowe zwycięstwo w premierowej edycji cyklu Ski Tour, który rozgrywany jest w Szwecji i Norwegii. Pierwotnie zaplanowany na dziś bieg miał liczyć 38 kilometrów i rozpoczynać się w szwedzkim Storlien, zaś jego meta miała być umiejscowiona w norweskim Meråker. Ze względu na silnie wiejący wiatr zdecydowano jednak o skróceniu dystansu do 34 kilometrów, a także modyfikacji trasy, która – po zmianach – umiejscowiona była jedynie w norweskiej miejscowości.

Dwukrotna zdobywczyni Kryształowej Kuli od samego początku narzuciła bardzo mocne tempo biegu. Po przebiegnięciu niespełna 4 kilometrów urodzona w Røros zawodniczka oderwała się od grupy, by w samotności dobiec do mety. Myliłby się jednak ten, kto pomyślałby, że zwycięstwo to przyszło Norweżce z łatwością. Na kilka kilometrów przed końcem biegu w szaleńczą pogoń za Johaug ruszyła Ingvild Flugstad Østberg. Najpierw wraz z Heidi Weng oderwała się ona od Ebby Andersson ze Szwecji, następnie zostawiła ona także swą koleżankę z reprezentacji. Ostatecznie jednak nie zdołała ona wyprzedzić Johaug, która 4 sekundy przed nią przekroczyła linię mety. Trzecia w dzisiejszym biegu – Heidi Weng – straciła do tryumfatorki 1:21:6, zaś wspomniana Andersson, zajmując czwartą lokatę, poniosła stratę na poziomie ponad dwóch minut. W czołowej szóstce znalazły się jeszcze dwie Norweżki, a mianowicie Astrid Uhrenholdt Jacobsen (5. miejsce) oraz Tiril Udnes Weng (6. lokata).

W gronie pięćdziesięciu ośmiu zawodniczek biorących udział w dzisiejszym biegu zabrakło podopiecznych Aleksandra Wierietielnego i Justyny Kowalczyk. W trakcie trwania zawodów z trasy zeszła natomiast Evelina Settlin ze Szwecji.

Wyniki biegu

Źródło: informacja własna