Ski Tour w Åre: Johaug i Klaebo najlepsi w eliminacjach sprintu, Staręga w ćwierćfinale

fot. M. Rudzińska

Johannes Hoesflot Klaebo

Trzeci etap Ski Touru, rozgrywany w Åre, to skrócony sprint stylem dowolnym pod górę. W eliminacjach tej dość nietypowej konkurencji najlepiej poradziła sobie liderka imprezy, Therese Johaug, oraz Johannes Hoesflot Klaebo. Maciej Staręga awansował do ćwierćfinału, plasując się w czołowej “30”.

Trasa biegu liczy 700 metrów i prowadzi w górę slalomowego stoku. Jest to pewna bonifikata dla narciarzy niezbyt dobrze czujących się na krótkich dystansach, jednak lubiących się wspinać. Idealnym przykładem takiej zawodniczki jest Norweżka Therese Johaug. Udowodniła to, wygrywając eliminacje z czasem 2.13.30 minuty, z czterema sekundami przewagi nad rodaczką Heidi Weng. Trzecie miejsce zajęła Włoszka Greta Laurent, a tuż za nią znalazła się najlepsza z reprezentantek gospodarzy, Linn Svahn. Liderka rywalizacji o Małą Kryształową Kulę w sprintach, Słowenka Anamarija Lampić, awansowała do ćwierćfinału z 16. pozycji.

wyniki eliminacji sprintu kobiet

Johannes Hoesflot Klaebo zmagał się ostatnio z kontuzją i brakiem motywacji, jednak nie przeszkadza mu to w osiąganiu dobrych wyników na jego ulubionym dystansie. Zdecydowanie zwyciężył w eliminacjach sprintu mężczyzn, wyprzedzając rodaków, Påla Golberga i Erika Valnesa. Niespodzianką in minus może być postawa lidera klasyfikacji generalnej, Rosjanina Aleksandra Bolszunowa. Wszechstronny biegacz z Europy Wschodniej zajął dopiero 23 lokatę. Maciej Staręga po raz pierwszy w sezonie awansował do najlepszej “30” sprintu – w eliminacjach był dwudziesty ósmy. Dominik Bury i Kamil Bury odpadli, zajmując odpowiednio 71. i 59. miejsce. Zgodnie z zapowiedziami, do dzisiejszego etapu nie przystąpił Rosjanin Siergiej Ustiugow.

wyniki eliminacji sprintu mężczyzn

źródło: informacja własna