Sion wycofuje się z walki o organizację IO w 2026 roku

Po godzinie 15 portal insidethegames.biz poinformował, że Sion potwierdził wycofanie się z walki o organizację igrzysk olimpijskich oraz paraolimpijskich w 2026 roku. Stało się to po przegłosowanym na niekorzyść tamtejszego komitetu referendum.

Organizacja igrzysk w Szwajcarii miała pochłonąć 100 milionów franków szwajcarskich i to był główny przedmiot sprzeciwu mieszkańców, którzy nie chcieli dopuścić do wydania tak dużej kwoty na niechciane przez siebie wydarzenie. Społeczność samego Sionu opowiedziała się przeciwko realizacji planu IO w 61%.

Wcześniej członkowie komitetu organizacyjnego ewentualnych IO w Sionie zapewniali, że nawet w przypadku takiego wyniku referendum będą starali się pociągnąć projekt dalej. Teraz mówi się, że nie ma już “planu B” i to definitywny koniec starań Szwajcarów o odbywającą się za niespełna 8 lat imprezę. Jeszcze wczoraj podawane były informacje o planach dofinansowania skoczni w Kanderstegu, które miały stać się jedną z głównych aren wydarzenia za 1,2 miliona franków.

Taka decyzja oznacza, że w gronie starających się o organizację igrzysk pozostają Sztokholm (Szwecja), Calgary (Kanada), Graz (Austria), Erzurum (Turcja), Cortina d’Ampezzo (Włochy) oraz Sapporo (Japonia). Gdyby Sion wciąż startował i wygrał z innymi kandydatami byłby to trzeci raz, gdy IO pojawiłyby się w Szwajcarii. Wcześniej organizowano je dwukrotnie w St. Moritz (1928 oraz 1948). Wybór organizatora igrzysk nastąpi jesienią przyszłego roku.

Źródło: insidethegames.biz\informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.