Raport sportów lodowych. Polak zamienił bobsleje na golf, Kurowski trenerem Koreańczyków i Austriaczka z udarem mózgu

Sandro Halank, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

I kolejny miesiąc mniej do sezonu zimowego. W sportach lodowych, na których liczy się prędkość, dzieje się naprawdę wiele. I sporo w tym polskich akcentów. Maciej Kurowski dołączył do koreańskiego sztabu, a Arnold Zdebiak zamienił bobsleje na golf.

Sandro Halank, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Maciej Kurowski z poważnym zadaniem w Korei

Maciej Kurowski przez trzy lata był głównym trenerem grupy FIL. W sezonie 2022/23 Polak przeszedł jednak do koreańskiego sztabu szkoleniowego i będzie tam wspierał nowego trenera Wolfganga Staudingera. – Chciałbym zdobyć więcej doświadczenia jako trener i dlatego muszę coś zmienić. To był bardzo miły czas z drużyną FIL i życzę moim zawodnikom wszelkich sukcesów i wszystkiego najlepszego na przyszłość – powiedział były polski saneczkarz.

W latach poprzedzających Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie Maciej i Jurij Hajduk pracowali ze sportowcami 15 różnych narodowości. Podczas igrzysk prowadzili zawodników ośmiu różnych narodowości.

Arnold Zdebiak zmienił sport

W sytuacji, kiedy polskie bobsleje właściwie zniknęły z mapy światowego sportu, członkowie dawnej kadry wybierają różne ścieżki rozwoju. Arnold Zdebiak, który po igrzyskach w Pjongczangu miał spore nadzieje na rozwój bobslejów, zdecydował się ostatecznie na inny sport. I jest to całkiem nietypowa decyzja, bo lód zamienił na trawę.

– Pierwszy w życiu turniej golfa za mną – napisał na Facebooku olimpijczyk z Pjongczangu. – Mistrzostwa Tyskiego Klubu Glofowego uznaje za bardzo dobre doświadczenie. Bobsleje zostały zamienione na inny sport, który teraz będzie ze mną cały czas na golf – dodał.

Austriaczka doznała udaru mózgu

– Myślałam, że to tylko zwykła migrena i wróciłam do łóżka. Jako 28-latka na początku nie myślałam nawet o udarze. Ponieważ mój stan się nie polepszył, zabukowałam pierwszy możliwy lot do domu, a w Wiedniu został zdiagnozowany u mnie udar mózgu – napisała w mediach społecznościowych Katrin Beierl. Austriaczka trafiła do szpitala w Wiedniu.

Okazało się, że straciła część wzroku w lewym oku. Lekarzom z wiedeńskiego szpitala trudno określić czy bobsleistka go odzyska. “Na szczęście to jedyny objaw, jaki obecnie występuje, ale nadal jest do bani” – wspomniała.

“Na razie nic nie jest pewne. Nawet nie jest pewne to, czy takie czynności jak prowadzenie samochodu lub bobsleje będą znów możliwe. Będę musiała przez jakiś czas pozostać w szpitalu, ale zrobię co w mojej mocy, będę ciężko trenować, aby odzyskać większość wzroku!” – dodała.

Zszokowany takim obrotem spraw jest Wolfgang Stampfer. Trener bobslejowej reprezentacji Austrii ma nadzieję, że zawodniczka wróci do pełni zdrowia. – Najważniejsze teraz jest to, żeby Kati znów była zdrowa – stwierdził w rozmowie z “Krone”. Od informacji w tej sprawie minęły cztery tygodnie i zawodniczka wciąż nie poinformowała, jak przebiega jej leczenie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Kati Beierl (@kati.beierl)

Młodzi trenują w najlepsze

W dniach 4-9 września pod kierownictwem trenerów Przemysława Pochłoda i Tomasza Koćmierowskiego odbyło się zgrupowanie specjalistyczne na torze plastikowym w Ilmenau oraz na wieży sztucznie mrożonej w Oberhofie. Zawodnicy trenowali rano na sankorolkach a po południu na sztucznie mrożonym obiekcie w Oberhofie.

To już ostatnie szlify przed zbliżającym się sezonem zimowym. Przed pierwszym zgrupowaniem na lodzie w październiku czeka polską kadrę juniorów młodszych jeszcze raz wizyta mieście Johanna Wolfganga Goethe’ego, który często bywał w Ilmenau oraz starty na wieży lodowej w Oberhofie. Zgrupowanie odbędzie się w dniach 17-21.09.2022.

Zawodniczki i zawodnicy:

1.Jakub Miksiewicz

2.Emilia Nosal

3. Oliwia Dawidowska

4.Bartosz Dybalski

5.Zuzanna Jędrzejczyk

6.Zuzanna Pieron

7.Michał Gancarczyk

Za: Przemysław Pochłód

Janine Flock z kontuzją

Janine Flock z Austrii, zwyciężczyni Pucharu Świata w 2015 i 2021 roku, przeszła operację po ostrej przepuklinie dysku. Operacja się powiodła, poinformowała 33-letnia skeletonistka na swojej stronie internetowej, ale proces rehabilitacji potrwa kilka tygodni.

– Głównym celem jest wyleczenie, ale jeśli lekarze dadzą mi zielone światło, chciałbym wystartować w Pucharze Świata już w drugiej połowie sezonu. Być na mistrzostwach świata w St. Moritz i móc walczyć o medale jest moją największą motywacją – powiedziała Janine Flock, której na pewno zabraknie podczas inauguracji PŚ.

Wzmocnienie w Kanadzie

Mistrz olimpijski w bobslejach Justin Kripps ponownie dołączy do narodowej drużyny bobslejowej jako trener techniczny, ogłosiła federacja Bobsleigh Canada Skeleton.

W sierpniu 35-letni Justin Kripps ogłosił, że przechodzi na emeryturę jako sportowiec. Największym sukcesem Justina Krippsa było złoto olimpijskie w 2-osobowych bobslejach na Zimowych Igrzyskach w Pjongczangu 2018. Ostatnim wyścigiem Justina Krippsa był 4-osobowy olimpijski wyścig bobslejowy na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2022 w Pekinie. Brązowy medal zdobył z Benjaminem Coakwellem, Cam Stones i Ryanem Sommerem.

Źródło: IBSF / PZSsan / Krone.at / Instagram / Facebook