PŚ w Wiśle. Austriacy zwyciężają w pierwszym konkursie drużynowym. Podium bez Polski

18:27, 04.12.2021 Agnieszka Bartmańska Aktualizacja: 21:56, 04.12.2021

Po zawirowaniach pogodowych, zielone światło zapaliło się dla konkursu drużynowego w Wiśle. Po dwóch seriach na obiekcie im. Adama Małysza (HS134), jak przed rokiem, triumfuje reprezentacja Austrii przed Niemcami i Słowenią. Polska po raz pierwszy poza podium.

Pozycja lidera po pierwszej serii utrzymana. Manuel Fettner, Jan Hoerl, Daniel Huber oraz Stefan Kraft, mimo loteryjnych warunków, zwycięzcami konkursu drużynowego w Wiśle. Reprezentacja Austrii po raz trzeci z rzędu trimfuje na obiekcie im. Adama Małysza z dorobkiem 843 pkt. Drugą najlepszą drużyną Niemcy, którzy w składzie Pius Paschke, Stephan Leyhe, Markus Eisenbichler, który odrobił nieudany skok z pierwszej serii, lądując na 130 m oraz Karl Geiger wywalczyli 842,7 pkt. Podium dopełniła Słowenia, Cene i Peter Prevc, Timi Zajc, a także zwycięzca konkursu Pucharu Świata w Ruce, Anze Lanisek, ze stratą 8,6 pkt do lidera.

Czwarte miejsce, nie utrzymując drugiej lokaty z pierwszej serii, zajęli podopieczni Michala Doleżala. Piąta Japonia, "oczko" niżej Norwegowie. Siódmą pozycję wywalczyli Rosjanie, a tabelę domykają Szwajcarzy.

Pierwszy raz w historii bez podium

Po raz pierwszy w historii podium drużynówki na obiekcie im. Adama Małysza w Wiśle bez Biało- Czerwonych. Mimo, iż Polska nie była w gronie faworytów dzisiejszego konkursu, druga lokata po pierwszej serii pozostawiła nadzieję w sercach polskich kibiców na walkę o najwyższe laury. Ta została jednak rozwiana po skoku trzeciej z czterech grup, kiedy Dawid Kubacki wylądował zaledwie na 97 m. Piotr Żyła rozpoczął drugą serię odległością 121 m. Andrzej Stękała doleciał do 112,5 m, co spowodowało, że po sześciu grupach Polska zajęła lokatę trzecią, za Austrią i Słowenią. Jako ostatni z reprezentacji zaprezentował się Kamil Stoch, który uzyskał 116 m.

Sytuacja w Pucharze Narodów

Na pierwszym miejscu niezmiennie Niemcy, z dorobkiem 1061 pkt. Na drugim Słowenia, a na trzeciej pozycji dzisiejsi triumfatorzy, Austriacy. Czwarta i piąta lokata należy kolejno do Japonii oraz Norwegii. Polska awansowała na miejsce 6., wyprzedzając Szwajcarię.

Już jutro nowe szanse, wraz z zaplanowanym na godzinę 16:00 konkursem indywidualnym, który zwieńczy weekend w położonej w Beskidzie Śląskim miejscowości.