PŚ w Ulricehamn. Hagstroem i Maeki najlepsi w eliminacjach, Staręga bez awansu

11:41, 06.02.2021 Daniel Topczewski Aktualizacja: 12:04, 06.02.2021

Johanna Haegstroem była najszybsza w porannych eliminacjach sprintu stylem dowolnym podczas zawodów Pucharu Świata w szwedzkim Ulricehamn. Drugie miejsce zajęła doświadczona Hanna Falk, a trzecia była liderka klasyfikacji generalnej Jessie Diggins. W rywalizacji mężczyzn najlepszy czas zanotował Fin Joni Maeki. Tuż za nim finiszowali Thomas Helland Larsen i Francuz Lucas Chanavat. Jedyny Polak w stawce, Maciej Staręga, zajął 49. miejsce i nie awansował do ćwierćfinałów.

Sprint kobiet:

Eliminacje sprintu stylem dowolnym kobiet rozpoczęły się punktualnie o godzinie 10:20. Z wyznaczoną przez organizatorów trasą najlepiej poradziła sobie młoda Szwedka Johanna Hagstroem, która w miniony weekend w Falun także była najszybsza w eliminacjach. Reprezentantka kraju Trzech Koron minęła linię mety z czasem 3:23,80 i o niewiele ponad sekundę wyprzedziła swoją rodaczkę Hannę Falk (+1, 13 sek). Trzecie miejsce w kwalifikacjach zajęła liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Jessie Diggins (+2,02 sek), a czwarta była kolejna ze Szwedek - Jonna Sundling (+2, 15 sek). Na piątej pozycji sklasyfikowano Słowenkę Anamariję Lampić (+2,98 sek). Triumfatorka trzech ostatnich sprintów, Linn Svahn, zajęła ósme miejsce.

Polki nie startowały.

Sprint mężczyzn:

Pięć minut przed godziną jedenastą do walki o awans do ćwierćfinałów przystąpili panowie. Rywalizacja była zacięta, a różnice czasowe pomiędzy poszczególnymi miejscami były niewielkie. Ostatecznie najlepszy czas zanotował Fin Joni Maeki, który jako jeden z dwóch biegaczy złamał granicę trzech minut, finiszując z wynikiem 2:58,41. Drugie miejsce w eliminacjach zajął reprezentant Norwegii Thomas Helland Larsen (+0,74 sek), a trzeci był jeden z faworytów do zwycięstwa Francuz Lucas Chanavat (+1,67 sek).

Tuż za czołową trójką uplasował się powracający do dobrej formy Siergiej Ustiugow (+2,08 sek). Piąty był reprezentant gospodarzy Marcus Grate (+2,44 sek). Na dwunastej pozycji eliminacji ukończył lider klasyfikacji sprinterskiej Federico Pellegrino, który w Ulricehamn będzie walczył o czwarte z rzędu zwycięstwo w sprincie stylem dowolnym.

Jedyny Polak w stawce - Maciej Staręga - zajął 49. miejsce i nie wywalczył awansu do biegów ćwierćfinałowych. Strata podopiecznego Lukasa Bauera do najszybszego Fina wyniosła dziś niemal jedenaście sekund.