PŚ w Siguldzie: Sezon w bobslejach i skeletonie rozpoczęty

16:22, 22.11.2020 Kamil Karczmarek

W Siguldzie odbyły się pierwsze w sezonie zawody Pucharu Świata w bobslejach i skeletonie. W drugiej konkurencji najlepsi byli Janine Flock i Martins Dukurs. W dwójkach bobslejowych mężczyzn nie było mocnych na Francesco Friedricha.

Puchar Świata w bobslejach i skeletonie rozpoczął się w piątek. Tradycyjnie jako pierwsi rywalizowali skeletoniści. Zawody kobiet zdominowała Janine Flock. Austriaczka w pierwszym przejeździe ustanowiła rekord toru 51,49 i pewnie prowadziła. Flock była najszybsza także w drugim ślizgu i zwyciężyła z przewagą 0,83 sekundy. Drugie miejsce zajęła Kimberley Bos z Holandii, a trzecia była Endija Terauda. Dla Łotyszki był to wymarzony debiut w Pucharze Świata. Doszło także do zaskakujących wyników. Zwyciężczyni klasyfikacji generalnej ostatniej sezonu Jacqueline Loelling była dopiero 8., a Elena Nikitina uplasowała się tuż za nią.

Wyniki - skeleton kobiet

Dużo powodów do radości tego dnia miała łotewska ekipa, z którą trenuje także Janine Flock. Wśród mężczyzn triumfował Martins Dukurs. Reprezentant gospodarzy był zdecydowanie najszybszy w obydwu ślizgach. Niezwykle ciekawa była rywalizacja o drugie miejsce. Ostatecznie tę lokatę zajęli ex aequo dwaj Niemcy - Felix Keisinger i Alexander Gassner. Drugi z nich w drugiej części zawodów awansował z 8. miejsce. Tuż za podium uplasował się drugi z braci Dukursów, Tomass, który na półmetku był drugi.

Wyniki - skeleton mężczyzn

W sobotę przed południem rozegrano dwójki kobiet. W Pucharze Świata zadebiutowały Sylwia Smolarek/Julia Słupecka, zajmując 7. miejsce. Wygrała Mariama Jamanka. Więcej pisaliśmy o tych zawodach TUTAJ.

Później odbyły się inauguracyjne zawody dwójek mężczyzn. Tor w Siguldzie nie jest przystosowany do czwórek, więc w dwójkach rywalizowano dwukrotnie. W sobotę po zwycięstwo sięgnął Francesco Friedrich. Najlepszy bobsleista poprzedniego sezonu na półmetku razem z rozpychającym Thorstenem Margisem zajmował 2. miejsce ze stratą 8 setnych do duetu Johannes Lochner/Christian Rasp. W drugim przejeździe Friedrich odrobił stratę do rodaka z nawiązką 4 setnych. Jednak to czas 49,51 Lochnera z pierwszego ślizgu jest nowym rekordem toru. Trzeci był Michael Vogt, dla którego to drugie podium w karierze. Szwajcar w drugim ślizgu zepchnął z podium kolejnego Niemca, Christopha Hafera.

Wyniki - dwójki mężczyzn 1

Rywalizacja zakończyła się niedzielnymi zmaganiami dwójek. Ponownie najlepszy był Francesco Friedrich, tym razem w duecie z Alexandrem Schuellerem. Friedrich prowadził już po pierwszym ślizgu, po którym miał 3 setne przewagi nad Johannesem Lochnerem, który dzisiaj jechał wspólnie z Ericem Frankem. W drugiej części zawodów Friedrich powiększył przewagę do 21 setnych. Zmiana rozpychającego nie tylko dała mu drugie zwycięstwo, ale także pozwoliła mu na uzyskanie rekordu startu. Trzecie miejsce zajęli Michael Vogt/Sandro Michel, czyli kolejność na podium była taka sama jak wczoraj.