PŚ w Sankt Moritz: Pora na tor naturalny! [zapowiedź]

0

fot. web.de

fot. web.de

Tor znajdujący się w szwajcarskim kurorcie Sankt Moritz to obiekt wyjątkowy. Istnieje już 115 lat, dwukrotnie zmagano się na nim podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich – a obecnie jest ostatnim torem naturalnym na świecie. Na trasie liczącej sobie ponad 1700 metrów co roku rozgrywane są zawody z cyklu Pucharu Świata w bobslejach i skeletonie – nie inaczej jest w tym sezonie. Zmagania potrwają od 25. do 27. stycznia. 

Po zawodach PŚ rozgrywanych w Austrii dobry humor nie opuszcza Niemców. Bobsleiści z tego kraju wygrywają jak dotąd wszystkie “pierwszoligowe” zawody. Do startu w  Szwajcarii niemiecki związek bobslei, saneczkarstwa i skeletonu nominował – w kategorii dwójek kobiet:

Mariamę Jamankę i Franziskę Bertels (1. miejsce w PŚ);

Stephanie Schneider i Lisę-Sophie Gericke (2. miejsce w PŚ);

Annę Köhler i Lenę Zelichowski (3. miejsce w PŚ).

Zarówno w kategorii dwójek, jak i czwórek męskich liderami nominowanych załóg będą Francesco Friedrich (lider PŚ w obu kategoriach), Johannes Lochner (wicelider klasyfikacji czwórek) i Nico Walther (czwarty w klasyfikasji czwórek, piąty w przypadku dwójek).

Zawodów nie opuszczą również inni czołowi zawodnicy, jak Łotysz Oskars Kilbermanis, Maksim Andrianov z Rosji czy rewelacja ubiegłotygodniowych zawodów w Igls, Czech Dominik Dvorak.

Nominację PZBiS uzyskał Mateusz Luty – wystartuje w dwójkach wspólnie z Krzysztofem Tylkowskim, a także w czwórkach.

Ciekawostką może być debiut przed własną publicznością młodego Szwajcara Timo Rohnera – jego ojciec, Marcel, był jednym z najlepszych szwajcarskich bobsleistów w historii. Dwukrotnie zwyciężył w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata (w kategorii czwórek), zdobył też srebrny medal Igrzysk Olimpijskich w Nagano (1998). Kibice pochodzący z alpejskiego kraju z pewnością chcieliby, aby syn poszedł w ślady ojca!

Program zawodów Pucharu Świata w Sankt Moritz (uwzględniono także skeleton):

Źródło: ibsf.org/bsd-portal.de

 

 

Adrian Gerula

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.