PŚ w saneczkarstwie. Zwycięstwa Niemców i Włochów w klasyfikacjach, polska dwójka na 12. miejscu

13:46, 27.02.2023 Kamil Karczmarek Aktualizacja: 22:10, 27.02.2023

W Winterbergu zakończył się kolejny sezon Pucharu Świata w saneczkarstwie. W klasyfikacji generalnej w trzech z pięciu konkurencji najlepsi okazali się Niemcy, a w dwóch pozostałych triumfowali Włosi.

Trzy Niemki na czele

Reprezentantki Niemiec zdominowały zmagania w jedynkach kobiet. W ostatnich zawodach triumfowała Austriaczka Madeleine Egle. Julia Taubitz już wcześniej zapewniła sobie końcowy triumf. O 95 punktów wyprzedziła Dajanę Eitberger, a czołową trójkę uzupełniła Anna Berreiter. Klaudia Domaradzka zajęła 21. miejsce.

Klasyfikacja - jedynki kobiet

Triumf Włocha przed Niemcami

Dominik Fischnaller został pierwszym Włochem od czasów Armina Zoegellera, czyli ponad dziesięciu lat, który wygrał w klasyfikacji generalnej. Fischnaller wygrał tylko dwukrotnie w Park City, ale zajmował wysokie miejsca w wielu zawodach. Tym samym zgromadził 812 punktów i pokonał o 45 punktów Felixa Locha, który nie zdobył ósmej kryształowej kuli. Trzeci był Max Langenhan, który nie startował w pierwszej części sezonu, a potem wygrał sześć ostatnich rund. Arkadiusz Trojga zajął 26. pozycję, a Mateusz Sochowicz, który odpuścił kilka startów, był 32.

Klasyfikacja - jedynki mężczyzn

Dwunaste miejsce Polaków

Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski w tym sezonie prezentowali się bardzo regularnie. Najwyżej byli na ósmym miejscu w sprincie w Winterbergu, więc nie osiągnęli życiowego wyniku. Jednak zabrakło także wpadek, gdyż najniżej uplasowali się na 13. pozycji. Ostatecznie w klasyfikacji generalnej Polacy zajęli 12. miejsce. Po czterech zwycięstwach na koniec sezonu triumfowali Tobias Wendl/Tobias Wendl. Niemcy przekroczyli granicę tysiąca punktów i zdobyli piątą kryształową kulę. Drugie miejsce zajęli Toni Eggert/Sascha Benecken, a trzecie Martins Bots/Roberts Plume.

Klasyfikacja - dwójki mężczyzn

Historyczna wygrana Włoszek

Po raz pierwszy w historii rozegrano pełny sezon pucharowy w dwójkach kobiet. W tej konkurencji druga kryształowa kula powędrowała do Italii. Andrea Voetter i Marion Oberhofer stworzyły duet, który tylko raz był poza podium. W klasyfikacji o prawie sto punktów Włoszki wyprzedziły Austriaczki Selinę Egle/Larę Michaelę Kipp. W ponad połowie zawodów wystartowały Nikola Domowicz i Dominika Piwkowska, które zajęły 11. miejsce.

Klasyfikacja - dwójki kobiet

Niemcy najlepsi w drużynie

Dwa zwycięstwa i cztery drugie miejsca w zawodach drużynowych dały Niemcom triumf w końcowej klasyfikacji z wynikiem 540 punktów. Drudzy Łotysze zdobyli 470 punktów, a zwycięzcy ostatnich zmagań Austriacy - 340. Polacy zakończyli sezon na szóstej pozycji z dorobkiem 252 oczek.

Klasyfikacja - zawody drużynowe

Tydzień wcześniej zakończył się sezon w sprincie. W klasyfikacjach generalnych triumfowali: Julia Taubitz, Dominik Fischnaller, Andrea Voetter/Marion Oberhofer oraz Tobias Wendl/Tobias Arlt. Są to więc ci sami zwycięzcy, jak w tradycyjnych zmaganiach. Wojciech Chmielewski/Jakub Kowalewski zajęli dziewiąte miejsce.

źródło: fil-luge.org