PŚ w Ruce. Życiowy sukces Schmida, faworyci poza podium

fot. M. Rudzińska

W Ruce rozpoczął się nowy sezon Pucharu Świata w kombinacji norweskiej. Po zwycięstwo w pierwszych zawodach sięgnął Julian Schmid. Niemiec pokonał w końcówce Ryotę Yamamoto i zanotował pierwszą wygraną w karierze. 

fot. M. Rudzińska

Najlepszy w pierwszej serii skoków w tym sezonie okazał się Ryota Yamamoto. Japończyk wykorzystał korzystne warunki i poszybował na odległość 143,5 metra. Do jego wyczynu zbliżył się tylko Julian Schmid. Niemiec wylądował metr bliżej i stracił niecałe dwa punkty, co przełożyło się na osiem sekund straty przed biegiem. Kolejni zawodnicy mieli większe straty. Blisko minutę traciła mocna grupa zawodników, w tym Mario Seidl, Jens Luraas Oftebro, Eric Frenzel, Kristjan Ilves i Johannes Rydzek. Dopiero 18. miejsce zajmował Jarl Magnus Riiber. Najlepszy zawodnik poprzedniego sezonu miał poważne problemy po wyjściu z progu i przy lądowaniu, skoczył tylko 124,5 metra.

Wyniki po serii skoków

Na inaugurację rozegrano bieg na dystansie zaledwie pięciu kilometrów. Jak można było przewidywać, Yamamoto i Schmid biegli razem. Po pokonaniu 2,5 kilometra, czyli na półmetku rywalizacji mieli już tylko niecałe 23 sekundy przewagi nad Jensem Luraasem Oftebro. Norweg zbliżał się do czołowej dwójki, ale nie zdołał jej doścignąć. Julian Schmid zaatakował na podbiegu tuż przed metą i sięgnął po swoją pierwszą wygraną w karierze. Ryota Yamamoto utrzymał drugie miejsce, bo Oftebro zameldował się na mecie kilka pięć sekund za Japończykiem. Jarl Magnus Riiber finiszował na 14. pozycji, tuż za Johannesem Lamparterem. Andrzej Szczechowicz nie wystartował w Ruce.

Wyniki zawodów

źródło: informacja własna