PŚ w Ruce. Seria skoków odwołana, Oftebro najlepszy pod nieobecność Riibera

fot. fis-ski.com

Z powodu złych warunków nie zdołano rozegrać serii skoków do kombinacji. Tym samym w biegu nie wystartował zdyskwalifikowany w rundzie prowizorycznej Jarl Magnus Riiber, który i tak triumfował w cyklu Ruka Triple. Ze zwycięstwa w dzisiejszych zawodach cieszył się Jens Luraas Oftebro. Szczepan Kupczak zajął 43. miejsce.

fot. fis-ski.com

W niedzielę odbyły się trzecie i zarazem ostatnie zawody Pucharu Świata w Ruce. Były one inne niż poprzednie. Z powodu złych warunków nie rozegrano kwalifikacji i przede wszystkim serii skoków. Tym samym ważne okazały się wyniki czwartkowej rundy prowizorycznej. Zdyskwalifikowani w niej byli Ryota Yamamoto i Jarl Magnus Riiber. Norweg wygrał w piątek i sobotę, ale w niedzielę nie miał okazji na powtórzenie sukcesów. W klasyfikacji miał jednak aż 80 punktów przewagi nad Johannesem Lamparterem, więc jego szanse na obronę prowadzenia w generalce oraz cyklu Ruka Triple były duże.

Rundę prowizoryczną wygrał Manuel Faisst. Reprezentant Niemiec na trasę niedzielnego biegu ruszył z przewagą 18 sekund nad Jensem Luraasem Oftebro oraz 26 sekund nad Johannesem Lamparterem. W minucie straty mieścili się także Kristjan Ilves (27 sekund) i Fabian Riessle (42 sekundy). Szczepan Kupczak zajmował dopiero 42. miejsce ze stratą ponad 4 minut.

Wyniki – runda prowizoryczna

Jens Luraas Oftebro szybko zbliżał się do prowadzącego Manuela Faissta. Norweg dogonił Niemca na koniec pierwszej rundy. Podczas drugiego okrążenia do czołówki dołączyli także Fabian Riessle i Johannes Lamparter. Tym samym na czele było czterech zawodników, którzy zwolnili i dzięki temu przed finałową rundą dogonił ich Kristjan Ilves, który na początku biegu tracił.

Jak można było się spodziewać, w decydującej fazie biegu tempo czołówki wzrosło i Ilves odpadł. Na podbiegu przed metą zaatakował Jens Luraas Oftebro. Norweg nie pozwolił się wyprzedzić i sięgnął po pierwsze zwycięstwo w karierze. Tuż za nim linię mety przekroczył Fabian Riessle, a podium uzupełnił Manuel Faisst. Lamparter był czwarty, więc nie zdołał odebrać Jarlowi Magnusowi Riiberowi zwycięstwa w Ruka Triple i prowadzenia w klasyfikacji generalnej. Szczepan Kupczak biegł z tyłu stawki i ostatecznie zakończył zawody na 43. miejscu ze stratą prawie sześciu minut.

Wyniki zawodów

Wyniki Ruka Triple

źródło: informacja własna/fis-ski.com