PŚ w Ruce: Riiber najlepszy na inaugurację, Kupczak z punktami

fot. M. Rudzińska

Zwycięstwem Jarla Magnusa Riibera zakończyły się inauguracyjne zawody Pucharu Świata w kombinacji norweskiej. Rywalizację zdominowali Norwegowie, którzy zajęli 4 czołowe miejsca. Z dwójki Polaków punkty zdobył tylko Szczepan Kupczak, który zajął 28. miejsce.

Dzisiaj rozpoczął się cykl Ruka Triple i zarówno nowy sezon Pucharu Świata w kombinacji norweskiej. Pierwszego dnia na zawodników czekała jedna próba na skoczni i bieg na dystansie 5 kilometrów. Na Rukatunturi błyszczeli Norwegowie. Najlepszy po skoku był Jarl Magnus Riiber. Zwycięzca klasyfikacji generalnej z poprzedniego sezonu skoczył 140,5 metra. Była to trzecia odległość konkursu, ale Riiber oddał próbę z dwóch belek niżej niż jego dwaj rodacy. Najdalej poszybował Espen Bjoernstad, który wylądował aż na 148. metrze. W ostatecznym rozrachunku przegrał z Riiberem o prawie 7 punktów i na trasę biegu ruszył ze stratą 28 sekund. Minutę i 2 sekundy straty miał Jens Luraas Oftebro. 19-latek uzyskał odległość 143 metrów. Norwegowie mieli dużą przewagę nad resztą stawki. Czwarty Martin Fritz tracił do lidera minutę i 45 sekund.

Problemy w locie miał Szczepan Kupczak. Polski kombinator na szczęście bezpiecznie wylądował na 125. metrze. Tym samym zajmował 22. miejsce ze stratą 3 minut i 44 sekund z dużymi szansami na zdobycie punktów. Dużo gorzej wyglądała sytuacja Adama Cieślara. Drugi z Polaków po skoku na odległość 101,5 metra był dopiero 48.

Wyniki po serii skoków

Bieg rozegrany zostanie na dystansie jedynie 5 kilometrów.  Jarl Magnus Riiber miał znaczącą przewagę i bez problemów ją utrzymał. Norweg skutecznie rozpoczął walkę o obronę Kryształowej Kuli. Drugie miejsce obronił Espen Bjoernstad, który ostatecznie stracił 53 sekundy i wyrównał najlepszy wynik w karierze. Po raz pierwszy na podium stanął Jens Luraas Oftebro. Młody Norweg zajął 3. miejsce ze stratą minuty i 17 sekund. Z pierwszej dużej grupy najlepiej finiszował Joergen Graabak. Tym samym Norwegowie zajęli 4 czołowe pozycje.

Szczepan Kupczak ostatecznie zajął 28. miejsce ze stratą 4 minut i 51 sekund. W pierwszych zawodach Polak zdobył 3 punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Polak został wyprzedzony przez świetnych biegaczy takich jak: Alessandro Pittin, Lukas Klapfer, Eric Frenzel czy Eero Hirvonen, który miał najlepszy czas biegu. Adam Cieślar był 48. ze stratą ponad 7 minut. Kupczak miał dopiero 47. czas biegu, a Cieślar 38.

Wyniki zawodów

źródło: informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.