PŚ w Ruce. Klaebo pokonany, życiowy rezultat Skinder. Najlepsi Svahn i Valnes

14:07, 27.11.2020 Mateusz Wasiewski Aktualizacja: 14:32, 27.11.2020

Linn Svahn oraz Erik Valnes odnieśli triumf w sprincie stylem klasycznym podczas inauguracyjnych zawodów Pucharu Świata w Ruce. Dla 24-letniego Norwega to pierwsze zwycięstwo w karierze. Życiowy wynik osiągnęła Monika Skinder. Reprezentantka Polski zajęła trzecie miejsce w ćwierćfinale. Do awansu zabrakło zaledwie 0,2 sekundy.

Sezon Pucharu Świata w biegach narciarskich jak zwykle rozpoczął się od rywalizacji sprinterskiej w Ruce. Świetnie rozpoczęła go juniorka Monika Skinder. 19-letnia biegaczka w ćwierćfinale zajęła trzecie miejsce. Polka bardzo dobrze spisała się szczególnie na ostatniej prostej. Po mocnym finiszu Monice do drugiej Słowenki Lampic zabrakło zaledwie 0,2 sekundy. Ostatecznie reprezentantka biało-czerwonych została sklasyfikowana na 16 lokacie, co jej jest jej największym osiągnięciem w zawodach najwyższej rangi.

Sprint kobiet padł łupem rewelacyjnej Linn Svahn. 20-letnia Szwedka w każdym z biegów pokazywała, że jest bardzo dobrze przygotowana do tego sezonu. Na kolejnych miejscach na podium znalazły się jej koleżanki z reprezentacji. Drugie miejsce zajęła Maja Dahlqvist, a trzecie Jonna Sundling. Na czwartej lokacie została sklasyfikowana najlepsza z Norweżek Lotta Weng. Piąta była Ane Stenseth, a szósta Emma Riibom.

Wyniki sprintu kobiet

Sprint mężczyzn z kolei zakończyłem triumfem norweskiego biegacza, ale nie Johannesa Klaebo. Najlepszy sprinter w pucharowej stawce od sezonu 2016/2017 wygrał eliminacje. Ćwierćfinał i półfinał także przeszedł z dużym spokojem. W finale musiał jednak uznać wyższość świetnie dysponowanego dziś Erika Valnesa. Dla 24-latka to pierwsze zwycięstwo w zawodach najwyższej rangi. Do tej pory pięciokrotnie stawał na podium podczas zmagań w Pucharze Świata. Ubiegły sezon zakończył na bardzo wysokim drugim miejscu w klasyfikacji sprinterskiej.

Za Klaebo i Valnesem na podium uplasował się trzeci z Norwegów Emil Iversen. Zwycięzca klasyfikacji generalnej PŚ 2019/2020 Aleksander Bolszunow ukończył sprint na czwartym miejscu. Piąte miejsce zajął Haavard Taugboel, a stawkę finałową zamknął Szwajcar Jovian Hediger.