PŚ w Ruce: Aleksander Bolszunow niepokonany w Finlandii, świetny początek sezonu Rosjanina

fot: sweski.com

fot: sweski.com

Aleksander Bolszunow poszedł za ciosem po wczorajszym zwycięstwie w sprincie i dziś okazał się najlepszy także na dystansie 15 kilometrów stylem klasycznym. Oprócz Rosjanina na podium stanęli Norweg Emil Iversen i Szwed Calle Halfvarsson. Polacy zajęli miejsca w drugiej połowie stawki.

Bieg na 15 kilometrów stylem klasycznym mężczyzn miał wielu faworytów, ale największe szanse na sukces dawano Rosjanom i Norwegom, którzy przyjechali na inaugurację sezonu w bardzo dobrej dyspozycji. Żądny rewanżu był także Johannes Hoesflot Klaebo, który wczorajszy sprint przegrał tak naprawdę na własne życzenie.

Pierwsze kilometry biegu pokazały, że przewidywania znalazły odzwierciedlenie w rzeczywistości. Najlepsze rezultaty na punktach pomiarowych notowali Emil Iversen, Aleksander Bolszunow, Johannes Hoesflot Klaebo, Martin Johnsrud Sundby czy Aleksiej Czerwotkin. W czołówce plasował się także fiński specjalista od klasyka Iivo Niskanen. Na półmetku rywalizacji zaczęła się powoli uwidaczniać przewaga lidera klasyfikacji generalnej, który z każdym kolejnym kilometrem powiększał swój zapas czasowy. Na drugim miejscu nadal znajdował się świetnie biegnący Emil Iversen, a trzeci był Johannes Hoesflot Klaebo.

W drugiej części dystansu Aleksander Bolszunow nadal utrzymywał wysokie tempo, którego nie byli w stanie wytrzymać jego rywale. Ostatnie kilometry biegu były bardzo udane dla Calle Halfvarssona. Szwed na półmetku plasował się w drugiej dziesiątce stawki, ale jego dobra postawa w końcówce pozwoliła mu przesunąć się na podium. Ostatecznie Halfvarsson przegrał z Emilem Iversenem zaledwie o półtorej sekundy (na punkcie pomiaru po 7,5 km tracił do Norwega dwadzieścia sekund).

Wypracowanej wcześniej przewagi nie stracił natomiast Aleksander Bolszunow, który odniósł drugie zwycięstwo w tym sezonie i umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Rosjanin pokonał Emila Iversena o 19,5 sekundy, a Calle Halfvarssona o 21,2 sek. Tuż za podium uplasował się Martin Johnsrud Sundby (+31,1), piąty był Andriej Larkow (+34,3 sek), szósty Maksim Wylegżanin, na siódmym miejscu sklasyfikowano Iivo Niskanena, na ósmym Martina Loewstroma Nyengeta, dziewiąty był Johannes Hoesflot Klaebo, a czołową dziesiątkę zamknął Didrik Toenseth.

W Ruce startowało trzech reprezentantów Polski. Najlepiej z nich spisał się Maciej Staręga, który był 69. Na 72. pozycji sklasyfikowano Dominika Burego, a na 88. Mateusza Haratyka.

Wyniki

Źródło: informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.