PŚ w Oslo: Koronawirus w Norwegii. Zawody mogą zostać sparaliżowane

Rozprzestrzeniający się na terenie Europy koronawirus budzi coraz większą grozę. W najbliższy weekend Puchar Świata w konkurencjach klasycznych zagościć ma w Oslo. Tymczasem w Norwegii odnotowano już dziewiętnaście zarażonych osób. Organizatorzy zastanawiają się, czy odwołać zawody.

Na oficjalnej stronie turnieju skoczków narciarskich Raw Air pojawiła się dzisiaj informacja, że zawody zostaną rozegrane bez kłopotów. Ola Roensen odpowiedzialny za kwestie medyczne w Norweskim Związku Narciarskim przyznał, że nie ma potrzeby zmian w programie zawodów. – Związek zaleca, aby osoby chore nie brały udziału w zawodach – przyznał Roensen. Zupełnie inaczej na antenie NRK wypowiedział się Svein Lie z ministerstwa zdrowia. – Dziś trudno jest powiedzieć jaka będzie decyzja władz, lecz nadejdzie bardzo szybko. W najbliższych dniach planowanych jest w Norwegii wiele masowych imprez nie tylko sportowych, na których zbierają się tysiące osób. Monitorujemy sytuację z dnia na dzień, a nawet z godziny na godzinę. Na razie zastanawiamy się czy nie odwołać PŚ w biegach narciarskich w środę w Drammen [przeniesione do Konnerud], a jeżeli tak się stanie, może to dotyczyć również Holmekollen – mówił.

Pod największym znakiem zapytania stoją właśnie zawody w biegach narciarskich. W sobotę rozegrana ma być rywalizacja na dystansie 30 km kobiet, a w niedzielę 50 km panów. Te zmagania obserwuje zdecydowanie więcej widzów niż skoki narciarskie. W przypadku tej drugiej konkurencji, łatwiej jest zamknąć stadion i nie wpuścić kibiców. Fani biegów ustawiają się także wzdłuż trasy. Dlatego zapanowanie nad tym może okazać się niemożliwe.  – Istnieje nadzieja, iż zawody się odbędą, jednak gdy nadejdzie decyzja o ich odwołaniu, to oczywiście dostosujemy się – powiedział rzecznik zawodów „Ski Festivalen” na antenie NRK. – Nie jesteśmy przygotowani na rozgrywanie zawodów przy pustych trybunach tak jak to będzie miało miejsce w Novym Mescie w przypadku biathlonu – uzupełnił.

Źródło: Rawair.com / PAP /

Mateusz Król
Obserwuj