PŚ w Oslo: Bolszunow najlepszy w biegu na 50 km

13:47, 08.03.2020 Anna Felska Aktualizacja: 14:19, 08.03.2020

fot: M. Rudzińska

Alexander Bolszunow wygrał bieg na dystansie 50 km podczas niedzielnych zawodów Pucharu Świata w biegach narciarskich w Oslo. Na legendarnym wzgórzu Holmenkollen na podium stanęło także dwóch Norwegów: Simen Hegstad Krueger oraz Emil Iversen.

Dzisiaj został rozegrany królewski bieg na 50 kilometrów mężczyzn w Oslo. Po wczorajszej przegranej Therese Johaug z Fridą Karlsson gospodarze liczyli na triumf norweskiego zawodnika. Po zwycięstwo sięgnął jednak lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2019/2020 Alexander Bolszunow. Rosjanin do ostatnich metrów o 100 punktów rywalizował z Simonem Hegstadem Kruegerem. 23-latek zdołał ograć reprezentanta Norwegii na finiszowej prostej i tym samym odniósł ósmą victorię w tym sezonie. Mistrz olimpijski z Pjongczangu zajął więc ostatecznie drugie miejsce na najdłuższym dystansie w zawodach najwyższej rangi. Podium uzupełnił drugi z Norwegii Emil Iversen z większą już jednak stratą (19,5 s).

W czołowej piątce znalazło się także kolejnych dwóch reprezentantów gospodarzy. Czwarte miejsce zajął niespodziewanie Eirik Augdal (+20,3). Dla 24-latka to zdecydowanie najlepszy występ w karierze. Dotychczas najwyższej był na czternastej lokacie w skiathlonie w Lillehammer na początku trwającego obecnie sezonu. Piąty był Hans Christer Holund (+20,8). Na szóstej pozycji został sklasyfikowany doświadczony Szwajcar Dario Cologna. Siódme miejsce zajął kolejny z Norwegów Sjur Roethe, ósme najlepszy ze Szwedów Jens Burman, a dziewiąte i dziesiąte kolejni z zawodników reprezentujących norweski kraj - Martin Nyenget oraz Didrik Toenseth.