PŚ w Östersund. Desthieux wygrywa w finale sezonu, Johannes Boe z Kryształową Kulą

17:58, 21.03.2021 Jarosław Gracka Aktualizacja: 18:32, 21.03.2021
reo

W kończącym cały sezon PŚ w biathlonie biegu masowym w Östersund najlepszy okazał się Francuz Simon Desthieux. Drugie miejsce zajął Rosjanin Eduard Łatypow, zaś trzeci okazał się Norweg Johannes Boe, który dzięki temu wynikowi drugi raz z rzędu zdobył Kryształową Kulę.

Dzisiejsza rywalizacja miała zacięty przebieg. Może nie było, aż tyle zwrotów akcji, co w biegu kobiet, ale tak naprawdę do ostatniego strzelania nie było wiadomo, kto zwycięży w klasyfikacji generalnej. Jednak Johannes Thingnes Boe udźwignął presję i zarówno w biegu, jak i w strzelaniu okazał się lepszy od swego rodaka i głównego rodaka Sturli Holma Laegreida.

Desthieux i Łatypow dziś strzelali bardzo dobrze. Każdy z nich spudłował tylko dwa razy. Szybciej biegł Francuz i na mecie miał 8,9 sek. przewagi nad Rosjaninem. Boe spudłował trzy razy i zameldował się o 17,5 sek. za zwycięzcą. Kolejne miejsce zajął drugi dziś z Norwegów Vetle Sjastad Christiansen z trzema pudłami (+32,2 sek.). Szanse na zwycięstwo po fatalnym ostatnim strzelaniu stracił długo prowadzący Benedikt Doll z Niemiec (+36,9 sek.). Niemiec na trzech pierwszych strzelaniach pomylił się tylko raz. Niestety - na czwartym trafił tylko dwa razy. Szósty był Tarjei Boe, który wygrał klasyfikację biegu masowego. Kolejne miejsca w "10" zajęli Chorwat w barwach Słowenii Jakov Fak, wspomiany wyżej Laegreid, piąty z Norwegów Johannes Dale i kanadyjski rodzynek Scott Gow.

W klasyfikacji generalnej Boe zakończy sezon z 1052 pkt i o 13 pkt wygrał z Laegreidem. Dalsze miejsca zajęli Francuz Quentin Fillon Maillet, T. Boe, Dale, Szwed Sebastian Samuelsson, Francuz Emilien Jacquelin, Włoch Lukas Hofer - jedyny zawodnik spoza norwesko-szwedzko-francuskiej koalicji w "10", Desthieux i drugi Szwed Martin Ponsiluoma. Sezon 2020/21 przeszedł niniejszym do historii.