PŚ w Novym Meście: Hat-trick Tiril Eckhoff, Polki bez błysku

18:46, 12.03.2021 Daniel Topczewski Aktualizacja: 19:10, 12.03.2021
reo

Tiril Eckhoff odniosła trzecie z rzędu zwycięstwo podczas zawodów Pucharu Świata w czeskim Novym Meście. Norweżka - do dwóch ubiegłotygodniowych triumfów - dołożyła dziś wygraną w sprincie. Drugie miejsce zajęła Niemka Denise Herrmann, a na najniższym stopniu podium stanęła Włoszka Dorothea Wierer. Najlepiej z Polek spisała się Monika Hojnisz-Staręga, która uplasowała się na 20. pozycji.

Piątkowy sprint w Novym Meście był kolejnym w tym sezonie popisem Tiril Eckhoff. Norweżka, która w ostatnich tygodniach jest w doskonałej formie, odniosła dziś dość pewne zwycięstwo i to mimo jednej rundy karnej pokonywanej po drugiej wizycie na strzelnicy. Liderka klasyfikacji generalnej wybiegła ze stadionu na drugim miejscu ze stratą dwóch sekund do Dorothei Wierer, ale ostatnia rundę biegową pokonała szybciej niż Włoszka. Ostatecznie norweska dominatorka minęła linię mety z czasem 18:11,1 min, odnosząc jedenaste zwycięstwo w tym sezonie, a szóste z rzędu w sprincie.

Na drugim miejscu finiszowała Niemka Denise Herrmann, która była dziś bezbłędna, ale i tak przegrała z Eckhoff o sześć sekund. Na najniższym stopniu podium sklasyfikowano liderkę po drugim strzelaniu - Dorotheę Wierer. Biathlonistka z Półwyspu Apenińskiego straciła do zwyciężczyni dziesięć sekund. Czwarta była Franziska Preuss (+17,3 sek), a piąta Julia Dżyma (+30,5 sek). Szóste miejsce zajęła Dzinara Alimbekava (+31,4 sek), siódma była Elvira Oeberg, ósma Susan Dunklee, a dziewiąta Julia Schwaiger z Austrii. Czołową dziesiątkę zamknęła reprezentantka gospodarzy Lucie Charvatova.

Z grona podopiecznych Michaela Greisa najlepiej spisała się Monika Hojnisz-Staręga, która musiała pokonywać jedną rundę karną po drugim strzelaniu. Polka zajęła dwudzieste miejsce ze stratą ponad minuty do triumfatorki. Awans do biegu pościgowego oprócz chorzowianki wywalczyła także Kamila Żuk, która spudłowała aż trzy razy i uplasowała się na 59. pozycji (+1:58,7 min). Anna Mąka z czterema pudłami była 78., a Kinga Zbylut została sklasyfikowana na 85. miejscu.