PŚ w Novym Meście: Bieg masowy dla Eckhoff, kolejny bardzo dobry występ Hojnisz-Staręgi

12:26, 08.03.2020 Mateusz Wasiewski Aktualizacja: 22:47, 08.03.2020

Tiril Eckhoff powróciła na zwycięską ścieżkę. Norweżka wygrała bieg masowy w ramach Pucharu Świata w Novym Meście. Drugie miejsce zajęła Hanna Oeberg, a trzecie Franziska Preuss. Monika Hojnisz-Staręga była blisko osięgnięcia pierwszego podium w sezonie. Polka ostatecznie zajęła szóste miejsce.

Monika Hojnisz-Staręga kolejny raz w tym sezonie swoim występem w biegu masowym dostarczyła wielu emocji. Polska zawodniczka rozpoczęła rywalizację w Novym Meście od pudła podczas pierwszego pobytu na strzelnicy. Brązowa medalistka mistrzostw świata w tej specjalności drugie i trzecie strzelanie wykonała jednak na czysto, a na trasie prezentowała się bardzo dobrze. Świetnie pobiegła szczególnie czwarta rundę, na której przesunęła się z siódmej na trzecią lokatę. 28-latka miała szansę nawet na drugie miejsce, jednak w ostatnim strzale spudłowała, a na trasę wybiegła na piątej pozycji. Ostatecznie Hojnisz-Staręga na finiszu dobiegła jako szósta. Polka kolejny raz w tym sezonie zaprezentowała wysoką formę - dziś miała szósty czas biegu. W ostatnich trzech masówkach nie wypadła z czołowej szóstki (wcześniej dwa czwarte miejsca).

Do zwycięskiej dyspozycji po nieudanych startach na mistrzostwach świata w Anterselvie powróciła Tiril Eckhoff. Norweżka tylko raz spudłowała, co przy świetnym biegu pozwoliło jej wygrać drugi w tym sezonie bieg masowy. Medalistka mistrzostw globu i igrzysk olimpijskich wyprzedziła drugą Hannę Oeberg o 25,3 s. Szwedka także raz musiała pokonywać dodatkowe 150 metrów. Podium uzupełniła reprezentantka Niemiec Franziska Preuss ze stratą 32,4 s do najlepszej Eckhoff. W czołowej piątce uplasowały się Justin Braisaz i Dorothea Wierer, które na strzelnicy trzykrotnie spudłowały, a na ostatniej rundzie biegowej walczyły z polską biathlonistką.

Siódme miejsce zajęła Finka Kaisa Makrainen (3 karne rundy), ósme Kanadyjka Emma Lunder (3), dziewiąte Ukrainka Valj Semerenko (3), a dziesiątkę zamknęła Larisa Kuklina (4). Najwięcej pudeł (8) na strzelnicy miała dziś 21-letnia Szwedka Elvira Oeberg.