PŚ w Novym Meście. Absolutna dominacja Tiril Eckhoff trwa. Punkty Kamili Żuk

12:13, 06.03.2021 Mateusz Wasiewski Aktualizacja: 12:46, 06.03.2021

Tiril Eckhoff wygrała kolejne zawody Pucharu Świata, potwierdzając swoją dominację. Norweżka triumfowała w sprincie rozgrywanym w Novym Meście. Drugie miejsce zajęła Julia Dżyma, a trzecie Lisa Vitozzi. Z Polek najlepiej spisała się Kamila Żal, która była 33. Niestety liderka kadry Monika Hojnisz-Staręga nie awansowała do biegu pościgowego.

© Manzoni/IBU

Dzisiejszy sprint w Novym Meście padł łupem tej, która w sezonie 2020/2021 jest najlepsza. Tiril Eckhoff odniosła 9 triumf tej zimy. Norweżka znakomicie ubiegła, uzyskując najlepszy rezultat. Na strzelnicy tylko raz spudłowała, co przy dyspozycji na trasie nie przeszkodziło jej w osiągnięciu kolejnego sukcesu. Po drugim strzelaniu 10 sekund przewagi miała nad Eckhoff bezbłędna Julia Dżyma. Zawodniczka z Ukrainy na ostatniej pętli straciła do niej jednak 19 sekund, ale i tak utrzymała świetne drugie miejsce. Na podium uplasowała się również Lisa Vitozzi. Najlepsza z reprezentantek Włoch zanotowała stuprocentową skuteczność na strzelnicy. Do Tiril na mecie zanotowała stratę 15 sekund.

1,1 s do podium straciła kolejna z bezbłędnych biathlonistek Dzinara Alimbekava. Białorusinka z kolei o 0,2 sekundy wyprzedziła piątą Dorotheę Wierer, która musiała pokonywać jedną karną rundę. Szósta była Ingrid Tandrevold (0 pudeł), siódma Marte Olsbu Roiseland (2), ósma Franziska Preuss (1), dziewiąta Justine Braisaz-Bouchet (1), a dziesiąta Denise Herrmann (1).

Z podopiecznych Michaela Greisa najlepiej spisała się Kamila Żuk, która jako jedyna z nich wywalczyła dziś punkty do klasyfikacji generalnej cyklu. 23-latka pokonywała 300 metrów dodatkowego biegu, a zmagania ukończyła na trzydziestej trzeciej lokacie. Do biegu pościgowego awansowała również Kinga Zbylut. Z jedną karną rundą Polka zajęła pięćdziesiąte pierwsze miejsce. Niestety bardzo daleko uplasowała się Monika Hojnisz-Staręga. Liderka biało-czerwonej drużyny na strzelnicy oddała trzy niecelne strzały, a na trasie poniosła duże straty. Ostatecznie była ona dopiero siedemdziesiąta. Z taką samą skutecznością 7 pozycji niżej została sklasyfikowana Anna Mąka.