PŚ w Lahti. Iversen najlepszy w skiathlonie. Całe podium dla Norwegów

fot: TV2.no

Reprezentanci Norwegii w wielkim stylu powrócili do rywalizacji w Pucharze Świata. Skandynawowie zdominowali sobotnie zmagania w skiathlonie, zajmując wszystkie miejsca na podium. Zawody wygrał Emil Iversen, drugi był Sjur Roethe, a trzecie miejsce zajął Paal Golberg. Lider klasyfikacji generalnej Aleksander Bolszunow finiszował dziś na piątym miejscu. Polacy nie startowali.

fot: TV2.no

Po dwóch tygodniach przerwy karuzela Pucharu Świata w biegach narciarskich przeniosła się do Finlandii, gdzie zaplanowano biegi łączone i sztafety. Pierwszą konkurencją dla mężczyzn, podobnie jak dla pań, był skiathlon na dystansie 15 km techniką klasyczną i 15 km stylem dowolnym.

Zmagania mężczyzn – już z powracającymi do rywalizacji Norwegami – rozpoczęły się dość spokojnie. Przez kilkanaście kilometrów na czele biegła grupa składająca się z kilkunastu zawodników, którzy wymieniali się na prowadzeniu i nie forsowali tempa. Żaden z zawodników nie garnął się także do ucieczki. Peleton rozerwał się na kilka kilometrów przed metą, gdy do ataku przystąpili Norwegowie, którzy starali się odskoczyć konkurentom.

Ostatnie słowo w dzisiejszym biegu należało do Emila Iversena, który oderwał się od swoich rodaków na ostatnim zjeździe przed stadionem i odniósł ósme zwycięstwo w karierze. Norweg wyprzedził drugiego Sjura Roethe o niespełna pół sekundy. Sześć sekund po Iversenie finiszował Paal Golberg, który zajął trzecie miejsce. Tuż za podium uplasował się Simen Hegstad Krueger (+9,5 sek), który swoje szanse na zwycięstwo pogrzebał upadając na zjeździe, a a dopiero piąty był lider klasyfikacji generalnej Aleksander Bolszunow (+20,9 sek).

W czołowej dziesiątce zmieścili się jeszcze Hans Christer Holund, Dario Cologna, Iivo Niskanen, Jens Burman i młody 20-letni reprezentant Niemiec Friedrich Moch. Polacy nie startowali, bowiem w ten weekend rywalizują w mistrzostwach Polski w Zakopanem.

Wyniki skiathlonu mężczyzn

Źródło: informacja własna