PŚ w Kontiolahti. Zwycięstwo Hanny Oeberg. Rehabilitacja Polek na strzelnicy

© Thonfeld/IBU

Hanna Oeberg nie dała szans rywalkom i wygrała pierwszy w tym sezonie bieg sprinterski zaliczany do klasyfikacji generalnej biathlonowego Pucharu Świata. Podium uzupełniły dwie Norweżki – Marte Olsbu Roeiseland i Karoline Offigstad Knotten. Najlepiej z Polek spisała się Monika Hojnisz-Staręga, która była bezbłędna na strzelnicy i ostatecznie uplasowała się na trzydziestej pierwszej pozycji.

© Thonfeld/IBU

Niedziela upłynęła w Kontiolahti pod znakiem rywalizacji sprinterskiej. Na zaśnieżonych fińskich trasach kluczem do sukcesu było bezbłędne strzelanie. Bezkonkurencyjna pod tym względem okazała się Szwedka, Hanna Oeberg, która do wspaniałej postawy na strzelnicy dołożyła znakomitą dyspozycję biegową, dzięki czemu mogła cieszyć się ze zwycięstwa.

W trakcie drugich w tym sezonie zawodów bardzo dobrze spisała się aktualna mistrzyni świata w sprincie, Marte Olsbu Roiseland, która – mimo bezbłędnego strzelania – straciła do Szwedki 23,9 sekundy. Trzeci rezultat uzyskała inna Norweżka, Karoline Offigstad Knotten (+37,8 sek.).

W porównaniu do sobotniego występu, znaczący progres zanotowały Polki. Szczególnie cieszy ich postawa na strzelnicy. Monika Honisz-Staręga i Kinga Zbylut były bezbłędne. Pozwoliło im to zająć odpowiednio 31. i 40. miejsce. Jedno pudło zanotowała Kamila Żuk (36. lokata), z kolei trzy karne rundy musiała przebiec Karolina Pitoń (89. pozycja). Oczywiście, ich postawa w dalszym ciągu jest daleka od oczekiwań, jednak miejmy nadzieję, że z dnia na dzień będzie się ona poprawiać.

Niestety, ze względu na rozprzestrzeniającą się pandemię koronawirusa zawody w Finlandii odbyły się bez udziału publiczności. Kolejne “spotkania” z biathlonem czekają nas w dniach 3-6 grudnia. Najlepszych zawodników i czołowe zawodniczki świata ponownie gościć będzie Kontiolahti.

Wyniki zawodów

Źródło: informacja własna