PŚ w Falun. Linn Svahn i Johannes Hoesflot Klaebo zwyciężają w sprintach

15:18, 31.01.2021 Stanisław Zyga Aktualizacja: 00:26, 02.02.2021

Szwedka Linn Svahn i Norweg Johannes Hoesflot Klaebo wygrali dzisiejsze zawody sprinterskie w Falun. Na podium w rywalizacji pań stanęły także Anamarija Lampić i Jonna Sundling, a u panów Oskar Svensson i Haavard Solaas Taugboel. Na starcie w Falun zabrakło reprezentantów Polski.

Zarówno Svahn, jak i Klaebo zaczęli dzień od trzeciego miejsca w eliminacjach. Później jednak nie mieli sobie równych i  z wyraźną przewagą zwyciężyli w biegach finałowych. W finale za plecami Szwedki uplasowały się Anamarija Lampić i Jonna Sundling, które przybiegły na metę z tym samym czasem (+0,33 sek). O drugim miejscu Słowenki zadecydowała niemalże długość paznokcia. Stawkę decydującego biegu uzupełniły Johanna Hagstroem, Tiril Udnes Weng i Ane Appelkvist Stenseth.

Wyniki biegu kobiet

Z jeszcze większą przewagą swój bieg rozstrzygnął Johannes Hoesflot Klaebo, dla którego było to już 40 zwycięstwo w zawodach PŚ w karierze. Norweska gwiazda przybiegła na metę z czasem 2:48,22 min. Daleko za nim znaleźli się drugi dzisiaj Oskar Svensson (+1,45 sek) i trzeci Haavard Solaas Taugboel (+2,80 sek). Kolejne miejsca zajęli Siergiej Ustiugow, Lucas Chanavat i Erik Valnes. Ten ostatni może mówić o dużym pechu. Norweg, który zwyciężył w eliminacjach, przewrócił się wjeżdżając na ostatnią prostą, przez co stracił szansę na podium.

Wyniki biegu mężczyzn

W klasyfikacji Pucharu Świata kobiet prowadzi Jessie Diggins przed Julią Stupak i Rosie Brennan. W klasyfikacji sprinterskiej pierwsza jest Lampić przed Nadine Faehndrich i Linn Svahn. U panów w klasyfikacji ogólnej najlepszy jest Aleksander Bolszunow, który wyprzedza Iwana Jakimuszkina i Maurice`a Manificat. Natomiast w rywalizacji sprinterów prowadzi Federico Pellegrino przed Glebem Rietiwychem i Bolszunowem. Następne zawody PŚ za tydzień w Ulricehamn, gdzie odbędą się sprinty indywidualne i drużynowe.