PŚ w Falun. Johanna Hagstroem i Erik Valnes najlepsi w eliminacjach sprintu

fot. M. Rudzińska

Reprezentantka gospodarzy Johanna Hagstroem i Norweg Erik Valnes triumfowali w eliminacjach sprintu stylem klasycznym podczas zawodów Pucharu Świata w Falun. W czołowej trójce rywalizacji kobiet znalazły się ponadto Tiril Udnes Weng i wczorajsza zwyciężczyni Linn Svahn, a wśród mężczyzn Fin Joni Maeki i drugi z Norwegów – Johannes Hoesflot Klaebo. Eliminacji nie przebrnął lider klasyfikacji generalnej Aleksander Bolszunow.

fot. M. Rudzińska

Po piątkowych i sobotnich biegach dystansowych w Falun w niedzielę przyszedł czas na rywalizację w sprintach stylem klasycznym. Jako pierwsze do walki w eliminacjach przystąpiły panie, które zmagania rozpoczęły o 11:00. Najlepiej z trasą w Falun poradziła sobie młoda reprezentantka gospodarzy Johanna Hagstroem, która minęła linię mety z czasem 3:14,18 min. Drugie miejsce zajęła Norweżka Tiril Udnes Weng (+1,53 sek), a trzecie  Linn Svahn (+3,31 sek). W czołowej dziesiątce znalazły się ponadto: Anna Dyvik, Hanna Falk, Jasmi Joensuu, Jonna Sundling, Ane Appelkvist Stenseth, Anamarija Lampić i Emma Ribom. Trzynaste miejsce zajęła powracająca do Pucharu Świata Maiken Caspersen Falla.

Wyniki eliminacji sprintu kobiet

Kilkanaście minut po paniach walkę o miejsce w biegach ćwierćfinałowych rozpoczęli panowie. Wyznaczony przez organizatorów dystans najszybciej pokonał triumfator sprintu w Ruce – Erik Valnes, który wygrał z czasem 2:46,83 min. Drugie miejsce zajął Fin Joni Maeki (+1,24 sek), a trzeci był Johannes Hoesflot Klaebo (+2,23 sek), dla którego to pierwsze przegrane eliminacje sprintu od grudnia 2019 roku i zawodów w Davos.

Czwarte miejsce zajął Siergiej Ustiugow, piąte Szwed Viktor Thorn, a szóste lider klasyfikacji sprinterskiej Federico Pellegrino. Siódmy był Lauri Vuorinen, ósmy Ristomatti Hakola, dziewiąty Anton Persson, a dziesiątkę zamknął Norweg Sivert Wiig.

Dzisiejszych zawodów dobrze nie będzie wspominał Aleksander Bolszunow, który zajął dopiero 46. miejsce i odpadł z dalszej rywalizacji. Lider klasyfikacji generalnej nie zdobędzie tym samym punktów Pucharu Świata po raz pierwszy od 2 stycznia 2019 roku.

Wyniki eliminacji sprintu mężczyzn

Początek ćwierćfinałów o 13:30.

Źródło: informacja własna