PŚ w Engelbergu. Wygrywa Yukiya Sato, komplet Polaków w konkursie

18:56, 18.12.2020 Jarosław Gracka Aktualizacja: 19:16, 18.12.2020

Japończyk Yukiya Sato wygrał kwalifikacje do jutrzejszego konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich w szwajcarskim Engelbergu. Kwalifikacje - zgodnie z planem - uzyskała w komplecie startująca tu polska szóstka.

Sato skokiem na odległość 137 metrów i notą 153 punkty wyprzedził najlepszego z Polaków Piotra Żyłe (132,5 m / 152,4 pkt) i lidera PŚ Norwega Halvora Egnera Graneruda (139 m / 149 pkt). Pozostała piątka naszych reprezentantów również nie miała problemów z awansem. Łącznie trzech był w pierwszej "10": Kamil Stoch zajął siódme miejsce (129 m / 142,7 pkt), zaś Dawid Kubacki - dziesiąte (131 m / 140,3 pkt). Niewiele niżej był Andrzej Stękała (14. miejsce, 127 m i 132,8 pkt), zaś rezerwę mieli też Klemens Murańka, który zajął 26. miesjce (123 m, 123 pkt) i Aleksander Zniszczoł (34. pozycja, 116,5 m i 117,1 pkt).

Do kwalifikacji stanęło 58. zawodników, więc o awans powinno być teoretycznie prosto. Ale jak zwykle w praktyce bywa różnie. Wśród nieszczęśliwej ósemki znaleźli się tak znani zawodnicy jak Niemcy Severin Freund i Andreas Wellinger, czy Czech Roman Koudelka. Tym bardziej należy się cieszyć z bezproblemowego awansu naszych zawodników.