PŚ w Cogne: Włoski dzień w Dolinie Aosty, triumf Jessiki Diggins wśród pań

fot. Patrycja Korczewska

fot. Patrycja Korczewska

Sprinty stylem dowolnym podczas zawodów Pucharu Świata w Cogne zakończyły się zwycięstwem Amerykanki Jessiki Diggins i specjalisty od tej konkurencji Włocha Federico Pellegrino. Gospodarze mieli dziś podwójne powody do radości, bowiem na drugim miejscu finiszował Francesco De Fabiani. Trzeci w rywalizacji mężczyzn był Lucas Chanavat, a podium wśród pań uzupełniły Sandra Ringwald i Johanna Hagstroem.

W Cogne nie pojawiło się wiele czołowych biegaczy i biegaczek, ale w Dolinie Aosty i tak nie zabrakło emocji. Rywalizację kobiet wygrała Amerykanka Jessica Diggins, która w eliminacjach uplasowała się na siódmym miejscu. Biegaczka ze Stanów Zjednoczonych w finale dość długo utrzymywała się za plecami prowadzącej Niemki Sandry Ringwald, ale w końcówce pobiegła lepiej od Niemki i to ona mogła świętować pierwsze w karierze zwycięstwo w sprincie podczas zawodów Pucharu Świata. Drugie miejsce zajęła wspomniana Ringwald (+0,11 sek), która została pierwszą reprezentantką Niemiec na podium w sprincie od 2 lutego 2014 roku.

Na najniższym stopniu podium stanęła Szwedka Johanna Hagstroem (+0,86 sek), czwarta była Norweżka Anne Appelkvist Stenseth (+1,31 sek), a piąta Sadie Bjornsen (+2,23 sek). Stawkę zamknęła Słowenka Eva Urevc (+2,32 sek).

Wyniki sprintu kobiet

Klasyfikacja sprintu

Rywalizacja mężczyzn miała jednego faworyta, który nie zawiódł pokładanych w nim oczekiwań. Federico Pellegrino był najlepszy już w eliminacjach, a potem dość pewnie przechodził przez etapy ćwierćfinału i półfinału. W decydującym biegu Włoch od początku zmagał się z problemami (musiał wymieniać kijek) i gonił prowadzącą dwójkę, by zrównać się z nimi tuż przed finiszową prostą. Na ostatnich metrach pochodzący z Aosty biegacz był już nie do zatrzymania i odniósł trzynaste w karierze zwycięstwo, a dwunaste w sprincie stylem dowolnym.

Na drugim miejscu, ku radości kibiców zgromadzonych na stadionie, finiszował Francesco De Fabiani (+0,48 sek), który po analizie fotokomórki wygrał z Francuzem Lucasem Chanavatem (+0,51 sek). Tuż za podium uplasował się Simeon Hamilton (+3,91 sek), piąty był Sondre Turvoll Fossli (+4,03 sek), a szósty Marcus Grate (+27,90 sek).

W trakcie ćwierćfinałów z rywalizacją pożegnało się kilku faworytów, jak Siergiej Ustiugow czy Aleksander Bolszunow, którzy upadali po kolizji z innymi biegaczami.

Maciej Staręga odpadł w eliminacjach.

Wyniki biegu

Klasyfikacja sprintu

Źródło: informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.