PŚ w Canmore: Pierwszy w karierze triumf Tiril Eckhoff w biegu indywidualnym

00:31, 08.02.2019 Daniel Topczewski Aktualizacja: 11:30, 08.02.2019

Tiril Eckhoff pierwszy raz w karierze triumfowała w biegu indywidualnym w ramach biathlonowego Pucharu Świata. Oprócz Norweżki w kanadyjskim Canmore na podium stanęły Czeszka Marketa Davidova i Włoszka Lisa Vitozzi. Polki dziś nie błysnęły, a najlepsza z nich Monika Hojnisz była dopiero 31.

Sezon 2018/2019 nie był do tej pory zbyt udany dla Tiril Eckhoff. Norweżka w wielu biegach startowała zdecydowanie poniżej oczekiwań i miała problemy z odnalezieniem się na strzelnicy. Przebłyski lepszej formy pokazała we włoskiej Anterselvie, ale nadal nie były to występy gwarantujące miejsce w najlepszej dziesiątce.

Norweska biathlonistka swoją niemoc przełamała w Canmore. W skróconym biegu indywidualnym Norweżka od samego początku utrzymywała się w ścisłej czołówce. Po pierwszym strzelaniu była szósta, po drugim ósma, a po trzecim plasowała się na czwartej lokacie. Na ostatnią rundę biegową Eckhoff ruszała ze stratą dziesięciu sekund do prowadzącej Markety Davidovej i tę stratę odrobiła z nawiązką. 28-letnia biathlonistka z Kraju Fiordów zachowała najwięcej sił na ostatnią pętlę i finiszowała jako pierwsza, mimo 45 sekund karnych z drugiej wizyty na strzelnicy.

Na drugim miejscu sklasyfikowano bezbłędną dziś Marketę Davidovą (+9,8 sek), która kolejny raz stanęła na podium biegu indywidualnego tym sezonie (w Pokljuce była trzecia). Na najniższym stopniu podium stanęła Włoszka Lisa Vitozzi, a czwarta była Niemka Franziska Hildebrand. Obie biathlonistki ani razu nie pomyliły się na strzelnicy. Piąte miejsce zajęła Ingrid Landmark Tandrevold, szósta była Vanessa Hinz, siódma Anais Bescond, na ósmym miejscu dobiegła Anastazja Kuzmina, dziewiąta była Laura Dahlmeier, a czołową dziesiątkę zamknęła Austriaczka Julia Schwaiger. Dopiero 22. miejsce zajęła liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata - Włoszka Dorothea Wierer.

Na 31. pozycji sklasyfikowano najlepszą z Polek, którą była Monika Hojnisz. Biathlonistka z Chorzowa pudłowała trzykrotnie i straciła trzy minuty i 27 sekund do triumfatorki. Karolina Pitoń z siedmioma niecelnymi strzałami była 81. (+8:25,0), a Kamila Żuk z dziewięcioma pudłami finiszowała na 82. pozycji (+8:31,0).