PŚ w bobslejach: Niemcy na czele wszystkich klasyfikacji

fot. fitbook.de

fot. fitbook.de

Bobsleiści walczący w aktualnym cyklu Pucharu Świata mają już za sobą siedem z ośmiu przystanków w drodze po najwyższe laury na koniec sezonu. Wiele wskazuje na to, że każda z Kryształowych Kul – w zmaganiach dwójek mężczyzn, czwórek mężczyzn i dwójek kobiet – trafi w ręce Niemców.

Friedrich, Friedrich, Friedrich, Friedrich, Friedrich, Friedrich, Friedrich – tak brzmią nazwiska zwycięzców w kolejnych zawodach PŚ w sezonie 2018/19, w kategorii dwójek mężczyzn. Francesco Friedrich zmienia co prawda rozpychających w swoim bobsleju (w tym cyklu byli to Alexander Schüller, Thorsten Margis i Martin Grothkopp), jednak, jak widać, nie stanowi to dla niego wyjątkowej różnicy. Ma 188 punktów przewagi nad Łotyszem Oskarsem Kibermanisem, więc aby utracić trofeum za zwycięstwo w PŚ, musiałby nie wystartować w ostatnich zawodach w Calgary. Sam Kibermanis jest już pewny drugiego miejsca w cyklu. Polski bobsleista, Mateusz Luty, zajmuje bardzo przyzwoitą, ósmą lokatę.

KLASYFIKACJA GENERALNA DWÓJEK MĘŻCZYZN

W dwójkach prowadzi Friedrich przed Kibermanisem, zaś w czwórkach… Friedrich przed Kibermanisem. Trzeci jest Niemiec Johannes Lochner, a przewaga lidera nad nim wynosi mniej niż 100 punktów. Różnice w czołówce są nieporównywalnie mniejsze niż w przypadku kategorii dwójek, jednak mało prawdopodobne jest, aby Friedrich stracił Kryształową Kulę również w tej konkurencji. Byłoby to możliwe jedynie w przypadku zwycięstwa Łotysza w Calgary i uplasowania się Friedricha poza czołową dziesiątką. Biorąc pod uwagę, że Niemiec nie zajął jeszcze w tym sezonie miejsca niższego niż 4., sytuacja wydaje się przesądzona. Mateusz Luty zajmuje 24. lokatę, a Jakub Stano, który startował jedynie w Innsbrucku, jest 32.

KLASYFIKACJA GENERALNA CZWÓREK MĘŻCZYZN

Mariama Jamanka podczas zawodów w Lake Placid raz pierwszy w tym sezonie nie stanęła na podium PŚ, zajmując czwarte miejsce. Jednak z uwagi na jej przewagę w klasyfikacji generalnej nad wiceliderką, Stephanie Schneider, można być spokojnym o to, że utrzyma swoje prowadzenie w cyklu. 91 punktów to zbyt dużo do odrobienia, mając w perspektywie tylko jedne zawody. Zwyciężczyni z USA, Elana Taylor Meyers, zapewne powalczy w Kanadzie o trzecie miejsce w “generalce” z Niemką Anną Koehler. Obie panie dzieli 44 punkty.

KLASYFIKACJA GENERALNA DWÓJEK KOBIET

Sezon 2018/2019 Pucharu Świata upłynął pod znakiem dominacji jednej z załóg w każdej z konkurencji. Jedyną szansą na zdobycie znaczącego trofeum dla pozostałych bobsleistów w tym sezonie będą mistrzostwa świata, które zostaną rozegrane na torze w Whistler. Ich początek nastąpi 1 marca, natomiast ostatnie zawody cyklu PŚ obejrzymy już w ten weekend!

źródło: ibsf.org

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.