PŚ w biegach narciarskich. Oto najlepsi biegacze zimy. Tak wyglądają klasyfikacje

fot. M. Rudzińska

Sezon 2022/23 w biegach narciarskich dobiegł końca. W Lahti ukoronowano dziś najlepszych zawodników minionej zimy. Kryształowa kula u mężczyzn powędrowała w ręce Johannesa Klaebo, dla którego jest to czwarte trofeum. Natomiast u pań po raz pierwszy w swojej historii w klasyfikacji generalnej triumfowała Tiril Udnes Weng.

 

fot. M. Rudzińska

Bezkonkurencyjny okazał się Johannes Klaebo, który pobił rekord pod względem liczby zwycięstw w PŚ w jednym sezonie u mężczyzn. Norweg wygrał 20 z 27 biegów, w jakich startował. Licznik punktów zatrzymał się na liczbie 2715, co także jest najwyższym w historii wynikiem. Drugi w klasyfikacji Paal Golberg zgromadził 2243 punkty, a trzeci Federico Pellegrino 1635 pkt. Klaebo zwyciężył także w klasyfikacji sprinterskiej z 1261 punktami na koncie, wyprzedzając Francuza Lucasa Chanavat (907 pkt.) oraz Evena Northuga (843 pkt.). Na dystansach najlepszy okazał się Paal Golberg (1258 pkt.) przed Klaebo (1154 pkt.) i Didrikiem Toensethem (1065 pkt.).

Klasyfikacja generalna mężczyzn

Tiril Udnes Weng właściwie do końca nie mogła być pewna zwycięstwa w końcowej klasyfikacji. Norweżka wygrała zaledwie jedne zawody w całym sezonie, a na podium stawała 9 razy. Ostatecznie pozwoliło jej to na triumf z 2029 punktami na koncie. Druga Jessica Diggins zgromadziła 1867 oczek, a trzecia Kerttu Niskanen 1840. Finka może być jednak zadowolona, bo w jej ręce trafiła mała kryształowa kula za dystanse. W sprintach natomiast nie miała sobie równych Maja Dahlqvist (944 pkt.), która wyprzedziła Nadine Faehndrich (937 pkt.) i Tiril Udnes Weng (813 pkt.).

Klasyfikacja generalna kobiet