PŚ w biegach na nartorolkach: Podsumowanie zawodów w Chanty-Mansijsku

12:16, 27.08.2019 Adrian Gerula Aktualizacja: 12:20, 27.08.2019
reo

W ubiegły weekend dobiegły końca kolejne tegoroczne zawody z cyklu Pucharu Świata na nartorolkach. Do Chanty-Mansijska, na Syberię, przyjechały zarówno uznane nazwiska w narciarskim świecie, jak i zawodnicy chcący udowodnić swoją wartość w zawodach letnich.

Zawody kobiet

Rywalizacja kobiet składała się kolejno z prologu (biegu na 7,5 km stylem dowolnym), biegu pościgowego stylem klasycznym, supersprintu i biegu masowego na 14 kilometrów. Podium prologu i pościgu (11.25 km stylem klasycznym) wyglądało dokładnie tak samo. Zwyciężyła Słowaczka Alena Prochazkova, przed Rosjankami - Swiatłaną Nikołajewą i Jewgieniją Szapowałową. Zawodniczka zza naszej południowej granicy zwykle bardzo dobrze spisuje się w sezonach letnich i nie inaczej jest w tym roku.

W supersprincie ponownie zwyciężyła Prochazkova, przed Włoszką Lisą Bolzan i Szwedką Jackline Lockner. Słowaczkę udało się pokonać dopiero w biegu masowym - tam doświadczona zawodniczka była trzecia, uległa Bolzan i Szapowałowej. W zawodach nie startowały Polki.

Wyniki: prolog bieg pościgowy supersprint bieg masowy

Zawody mężczyzn

W prologu mężczyzn zwyciężył złoty medalista w sprincie drużynowym z mistrzowskich zawodów w Madonie, Włoch Matteo Tanel. Tuż za jego plecami znaleźli się dwaj Rosjanie, doświadczeni Jewgienij Diementiew i Iwan Anisimow. W biegu pościgowym Diementiew wyprzedził Włocha, a trzeci na mecie był Szwed Victor Gustafsson. Czołową trójkę supersprintu utworzyli kolejni Rosjanie (Iwan Żyliński i Dmitrij Woronin) oraz Noweg Ragnar Bragvin Andersen. Ostatnią konkurencją całych zawodów był męski bieg masowy. Całe podium zajęli w nim zawodnicy, którzy zajmowali już miejsca w TOP 3 we wcześniejszych dniach: Anisimow, Andersen i Tanel.

wyniki: prolog bieg pościgowy supersprint bieg masowy

Ciekawym akcentem rywalizacji juniorskich był start reprezentacji Tajlandii. Sportowcy z Dalekiego Wschodu odgrywali marginalną rolę w zawodach. Jednak sam fakt ich startu zwraca uwagę na ekspansję narciarstwa biegowego na tereny dotąd niespotykane.

Kolejne, ostatnie już zawody z cyklu Pucharu Świata na nartorolkach odbędą się we Włoszech. Zawodnicy będą rywalizować w Trento i Ziano di Fiemme, od 12. do 15. września.

źródło: fis-ski.com