PŚ: Severin Freund wygrywa jednoseryjny konkurs, czterech Polaków punktuje

19:26, 05.12.2015 Aneta Kosiura Aktualizacja: 11:54, 06.12.2015

DSC_0064-Copy

Właśnie zakończył się pierwszy konkurs skoków narciarskich w norweskim Lillehammer. Zawody utrudniał silny wiatr, w efekcie czego odbyła się tylko jedna seria konkursowa. Zwyciężył Severin Freund przed dwoma reprezentantami Norwegii. Czterech Polaków zapunktowało.

Severin Freund po skoku na odległość 94,5 metra odniósł swoje pierwsze w tym sezonie zwycięstwo. Tuż za nim ze stratą 0,1 punktu uplasował się Norweg Kenneth Gangnes ( 95,5 m). Ostatnie miejsce na podium wywalczył Andreas Stjernen ( 96 m). Poza podium sklasyfikowany został Stefan Kraft ( 95,5 m ). Piąte miejsce zajął Marinus Kraus (97 m), a szósty był zwycięzca inauguracyjnego konkursu z Klingenthal Daniel Andre Tande, który uzyskał odległość 92,5 metra. Młodziutki Domen Prevc zajął ósmą pozycję lądując na 94 metrze, ex aequo z Romanem Koudelką (94 m). Czołową "10" zamyka Austriak Manuel Poppinger ( 95,5 m).

Najlepszym z naszych reprezentantów okazał się Kamil Stoch, który po skoku na odległość 94,5 metra zakończył konkurs na 15 pozycji. Maciej Kot był  18 ( 95 m), a Stefan Hula 22 ( 95 m). Ostatnim punktującym Polakiem był Klemens Murańka sklasyfikowany na 23 pozycji ( 99,5 m). Do zdobycia pierwszych punktów mało brakło Piotrowi Żyle, który uplasował się na 33 miejscu ( 93,5 m). Słaby występ zanotował Dawid Kubacki zajmując dopiero 56 pozycję po skoku na odległość 85,5 metra. Zdyskwalifikowany jeszcze przed skokiem został Jan Ziobro za nie przepisowy kombinezon.

Podczas konkursu byliśmy świadkami aż siedmiu dyskwalifikacji. Poza Jankiem Ziobro ten pech spotkał także: Espen Roeea, Joacima Oedegaarda Bjoerenga,  Halvora Egnera Graneruda, Joachima Hauera, Marata Zhaparova oraz Ronana Lammy Chappuisa.