Problem z budową ośrodka narciarskiego w Jakuszycach. Czy prace ruszą w tym roku?

fot. www.radiowroclaw.pl

fot. dpin.pl

W Jakuszycach wyłoniono wykonawcę budowy Dolnośląskiego Centrum Sportu, ale prace szybko nie ruszą. Jedna z firm złożyła odwołanie, które może spowodować opóźnienia nawet kilku miesięczne.  

Dolnośląski Park Innowacji i Nauki (spółka zależna od marszałka Dolnego Śląska, która zajmuje się przygotowaniem inwestycji), wybrała jako wykonawców konsorcjum z formami Torpol i Pre-fabrykat. Ta decyzja została zaskarżona do Krajowej Izby Odwoławczej przez konsorcjum, w którym liderem jest PORR S.A. z partnerami AKME i Elektromontaż Rzeszów. Skarżący zwrócili w odwołaniu uwagę na to, że wyłoniona w przetargu firma wprowadziła zamawiających w błąd. DPIN w ogłoszeniu przetargowym wskazywał, że firma starająca się o wykonanie zadania, powinna wcześniej zrealizować co najmniej trzy inwestycje polegające na budowie obiektu użyteczności publicznej o powierzchni użytkowej minimum 10 tys. metrów kwadratowych każdy i wartości minimum 50 mln złotych netto każda. PORR S.A. zarzuca, że jedno z zadań przedstawionych przez wyłonionego wykonawcę nie spełnia wymogu metrażowego. Pełne odwołanie można zobaczyć tutaj.

W związku z pojawieniem się odwołania od wyłonienia wykonawcy, umowa z firmą nie może zostać podpisana. Teraz sprawa będzie badana w Krajowej Izbie Odwoławczej. Wiele wskazuje na to, że może to potrwać nawet kilka miesięcy. To oznaczałaby, że start przebudowy w tym roku jest zagrożony. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w Zakopanem, gdzie w maju ruszyć ma drugi i ostatni etap budowy tras narciarskich. Zadań nie można oczywiście porównywać, ale Centralny Ośrodek Sportu potwierdza, że infrastruktura spełniać będzie wymogi FIS-u do organizacji zawodów najwyższej rangi. Długość głównej trasy nartolrolkowej ma wynosić prawie 2,5 km,  tej do narciarstwa biegowego 3,5 km.

W I etapie 2018 roku zakończono wycinkę drzew oraz kończony jest   zbiornik na wodę do naśnieżania który ma być gotowy już w maju tego roku ,w 2019 roku – przebudowane będą trasy nartorolkowe i trasy biegowe zbudowany będzie most  ,wykonane zostanie odwodnienie tras i założone zostanie oświetlenie tras. Z tym  że wykonawcą mostu jest inna Firma Budowlano Usługowa Kułach z Białego Dunajca która wybuduje go za 1.847.006.20 zł brutto. Budowa ma ruszyć już maju i potrwać do końca października 2019.

Źródło: dpin.pl/facebook.com/jakuszyce / Tygodnik Podhalański

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.