Powstanie Turniej Norweski dla kobiet

fot: aremobility.com

fot: aremobility.com
fot: aremobility.com

W nadchodzącym sezonie skoków narciarskich swoją premierę będzie miał norweski Turniej Raw Air. Jak zapowiadają organizatorzy przedsięwzięcia, w planach jest również stworzenie podobnego turnieju dla kobiet.

Skoczkinie narciarskie podczas sezonu zimowego nie mają zbyt wielu okazji do zdobywania trofeów i medali bardziej wartościowych niż zwycięstwo w Pucharze Świata. Do tej pory rywalizują jedynie w mistrzostwach świata i igrzyskach olimpijskich, które odbywają się co dwa i co cztery lata. Nie mają w swoim kalendarzu startów w turnieju na wzór Turnieju Czterech Skoczni, czy debiutującego Turnieju Raw Air. Dyrektor sportowy norweskiej reprezentacji Clas Brede Braathen, bardzo poważnie myśli o stworzeniu takiej imprezy również dla kobiet. – Zakończenie sezonu kobiet tym turniejem to naprawdę świetny pomysł. Mogłyby skakać w Oslo, Lillehammer i Trondheim, a cykl konkursów zakończyłyby na normalnej skoczni w Vikersund, gdzie mężczyźni rywalizowaliby na mamucim obiekcie. Nie byłoby to zbyt kosztowne, zwłaszcza, że podpięlibyśmy zmagania kobiet pod rywalizację mężczyzn. Być może to najtańsza impreza, jaką można w tym sporcie zorganizować – wyjaśnia.

Kalendarz rywalizacji skoczkiń w Pucharze Świata jest dość ubogi, w porównaniu ze zmaganiami mężczyzn. Dotychczas panie rywalizowały na skoczniach normalnych, z wyjątkiem jednego konkursu kończącego sezon na skoczni K120 w Oslo. W nadchodzącym sezonie na zaplanowanych 19 konkursów indywidualnych, trzy konkursy odbędą się na skoczni dużej. Do Oslo dołączyła skocznia w Oberstdorfie. Jak mówi norweska skoczkini Maren Lundby, jest to urozmaicenie rywalizacji. –  Taka sytuacja stanowi tylko potwierdzenie, że nasz poziom jest coraz wyższy. Oczywiście większość zawodów znów odbędzie się na normalnych skoczniach, ale wszystko zmierza w dobrym kierunku. Konkursy na większych obiektach sprawiają zdecydowanie więcej frajdy i są ciekawsze dla publiczności – mówi zawodniczka.

Skoki narciarskie kobiet to nadal rozwijająca się dyscyplina sportu, która dzięki nowym imprezom najwyższej rangi może wiele zyskać i dotrzeć do szerszej publiczności.

źródło:  nettavisen.no / skijumping.pl

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.