PŚ/ME w Innsbrucku. Słabsze wyniki saneczkarzy, Polak zawiesza karierę

21:09, 14.01.2024 . Aktualizacja: 21:10, 14.01.2024
Skomentuj fot. WIkimedia Commons - Steffen Prößdorf fot. WIkimedia Commons - Steffen Prößdorf

Był to zdecydowanie słaby weekend polskich saneczkarzy na Pucharze Świata w Innsbrucku. Jednocześnie były to również mistrzostwa Europy. Po zawodach zawieszenie kariery ogłosił Mateusz Sochowicz.

Ważna decyzja reprezentanta Polski

Puchar Świata na torze Igls był także mistrzostwami Europy. W jedynkach mężczyzn przed własną publicznością znakomicie wypadli Austriacy. Po pierwszym przejeździe aż trzech gospodarzy plasowało się na czołowych miejscach. Ostatecznie wygrał Jonas Mueller przed Nico Gleirscherem. Na trzecie miejsce awansował Max Langenhan, dla którego to i tak najgorszy wynik w sezonie, gdyż do tej pory tylko wygrywał. Mateusz Sochowicz zakończył zawody na 24. pozycji po awansie z 26. lokaty. W klasyfikacji saneczkarzy z Europy Polak uplasował się na 21. miejscu.

Jedynki mężczyzn PŚ | Jedynki mężczyzn ME

Tuż po mistrzostwach Mateusz Sochowicz w mediach społecznościowych ogłosił ważną decyzję. Polak już nieraz krytykował sytuację w polskim saneczkarstwie. Wyjaśnił, że to jest przyczyną tego, że postanowił zawiesił (a koniec końców może nawet zakończyć karierę). - Jeśli nie zmieni się nic, związek nie podejmie dialogu związanego z angażem zachodnich fachowców, Ministerstwo nie zwiększy budżetu na ten cel, to ja dziękuję! Po mistrzostwach świata w Altenbergu kończę sezon Pucharowy i z dużym prawdopodobieństwem całą przygodę że sportem jako zawodnik. Mam w co inwestować mój czas, bo na ten moment potencjał w Polskich sankach został wyczerpany! - napisał Polak w mediach społecznościowych.

Nie było powtórki

Przed tygodniem Polacy w zawodach drużynowych zajęli czwarte miejsce, a jakby były to mistrzostwa Europy, to zdobyliby medal. Na europejskim czempionacie nie udało się powtórzyć tego osiągnięcia. Tym razem inne sztafety nie miały większych problemów, a kosztowny błąd popełniła dwójka Nikola Domowicz/Dominika Piwkowska. Polski zespół (także Klaudia Domaradzka, Wojciech Chmielewski/Jakub Kowalewski i Mateusz Sochowicz) przegrał nawet z Ukrainą i Rumunią, kończąc zawody na 8. miejscu, jedynie przed Chinami. Zwyciężyli Austriacy w składzie: Madeleine Egle, Thomas Steu/Wolfgang Kindl, Jonas Mueller i Selina Egle/Lara Michaela Kipp, wyprzedzając o 186 tysięcznych Niemców. Trzecie miejsce dla Włochów.

Sztafeta PŚ | Sztafeta ME

Pozostałe wyniki

Wojciech Chmielewski/Jakub Kowalewski zajęli 13. miejsce. Po pierwszym ślizgu plasowali się na 11. pozycji z szansami na czołową dziesiątkę. W drugiej części zmagań Polacy spadli o dwie pozycje. W rankingu mistrzostw Europy dało to także 13. miejsce. Nikola Domowicz/Dominika Piwkowska w dwóch ślizgach uzyskały przedostatni, 16. czas i na tej lokacie również zajmowały sklasyfikowane. W mistrzostwach były 13. Niestety, Klaudia Domaradzka odpadła już w Pucharze Narodów i nie awansowała do zawodów głównych w jedynkach. Triumfowała Madeleine Egle przed Julią Taubitz i Anną Berreiter. Były to więc również medalistki mistrzostw Starego Kontynentu. Teraz krótka przerwa, a za dwa tygodnie mistrzostwa świata.