PŚ w Ruce. Riiber najlepszy w zawodach ze startu masowego

16:15, 27.11.2022 Kamil Karczmarek Aktualizacja: 17:15, 27.11.2022
reo

Jarl Magnus Riiber powtórzył sukces z wczoraj i wygrał ostatnie zawody Pucharu Świata w Ruce. W niedzielę rozegrano formatu startu masowego. Norweg prowadził po biegu i przypieczętował triumf w konkursie skoków.

Zmagania w starcie masowym nie są zbyt często rozgrywane w Pucharze Świata w kombinacji norweskiej. W takim formacie rywalizowali dzisiaj kombinatorzy w Ruce, którzy najpierw wyruszyli w tym samym czasie na trasie biegu na 10 kilometrów. Tempo nie było zbyt wysokie i na dystansie nikt nie zdołał odskoczyć. Ostatecznie różnice na mecie nie okazały się zbyt duże. W samej końcówce zaatakował Jarl Magnus Riiber, za którym ruszył Jens Luraas Oftebro. Ostatecznie przegrał ze swoim rodakiem o 0,8 sekundy, czyli w przeliczeniu przed skokami tylko o 0,2 punktu. Trzeci Johannes Rydzek przegrał o trzy sekundy. W trzech punktach straty przed skokami mieściło się aż 22 zawodników. Wśród nich był lider klasyfikacji skoków Ryota Yamamoto, który zajął 13. miejsce ze stratą siedmiu sekund. W przeliczeniu na punkty było to zaledwie 1,8, czyli metr na skoczni.

Wyniki po biegu

Po południu rozegrano serię skoków. W niej swoją dominację potwierdził Jarl Magnus Riiber. Norweg jako ostatni zasiadł na belce startowej i pofrunął na 145. metr. Zwyciężył z przewagą aż 4,7 punktu nad Matteo Baud. Reprezentant Francji osiągnął taką samą odległość i awansował z 18. pozycji zajmowanej po biegu. Podium uzupełnił wspomniany wyżej Ryota Yamamoto. Aż 147 metrów skoczył Mario Seidl, który wskoczył z 47. na 8. miejsce.