Zamknij

Ale słowa psychologa skoczków o Thurnbichlerze. Ta cecha pomoże? "Wysoka świadomość"

08:59, 07.12.2023 Aktualizacja: 12:08, 07.12.2023
Skomentuj fot. PZN fot. PZN

Skoki narciarskie to niezwykle skomplikowana dyscyplina sportu. Cały sztab pracuje na sukces zawodnika podczas konkursów. Aby sportowiec odniósł sukces wszystkie elementy muszą się złożyć w jedną całość, co daje wymierną korzyść w postaci dobrych skoków. Kibice zazwyczaj widzą tylko ostateczny efekt tych starań podczas zawodów. Ale sport to nie tylko sfera fizyczna, ale także mentalna. O pracy z kadrą polskich skoczków opowiedział w rozmowie z Maciejem Tryboniem psycholog sportowy Daniel Krokosz.

Daniel Krokosz jest psychologiem polskiej kadry w skokach narciarskich już od półtora roku. Śmiało można powiedzieć, że zna już specyfikę tej dyscypliny jak mało kto.

- Praca ze skoczkami polega na przygotowaniu zawodnika do tak naprawdę krótkiego wyczynu. Skok konkursowy trwa zaledwie kilka sekund. Pozostała część to jest oczekiwanie na oddanie próby. W tym czasie, jak to trafnie powiedział Novak Djoković, nasz umysł lubi wędrować i do przyszłości, i do przeszłości. Specyfika pracy mentalnej w skokach narciarskich polega na tym, żeby skupić uwagę zawodnika, na tym co się dzieje tu i teraz. Sportowiec musi mieć za cel, aby przygotować się jak najlepiej do swojej próby, a potem, żeby jak najlepiej wykonać poszczególne elementy skoku – mówi psycholog sportowy kadry polski skoczków.

Duch drużyny

Wiele osób zapewne myśli, że skoki narciarskie to sport indywidualny, więc praca psychologa sportowego polega głównie na rozmowie w cztery oczy. Nic bardziej mylnego.

- W skokach narciarskich mamy dwie płaszczyzny pracy. Praca indywidualna z poszczególnymi zawodnikami i członkami sztabu, ale także ta grupowa. Trzeba pamiętać o tym, że skoczkowie spędzają ze sobą około 150 dni w roku. Podczas konkursów w Ruce i Lillehammer nasi zawodnicy są razem przez dwa tygodnie. Dlatego tak ważne jest tworzenie tego ducha drużyny. Podczas każdego zgrupowania staramy się taką aktywność drużynową wprowadzać. W trakcie zgrupowania na Cyprze włączyliśmy w to nawet rodziny skoczków. Koncentrujemy też się na pracy indywidualnej z poszczególnymi zawodnikami i członkami sztabu, nad ich wybranymi aspektami treningu mentalnego, ale także staramy się tworzyć drużynę i jej ducha – twierdzi Daniel Krokosz

Sztab

Trener Thomas Thurnibchler przykłada dużą wagę do psychologii sportu. Wielokrotnie mówił o tym jak ważna w skokach narciarskich jest sfera mentalna.

- Pierwotnie zamysł był taki, że miałem pracować przede wszystkim ze sztabem. Dosyć naturalnie ułożyło się to w taki sposób, że rozmawiam także z zawodnikami. Z niektórymi skoczkami współpracuję więcej, z innym mniej. To zawodnicy kierują częstotliwością rozmów ze mną, co bardzo sobie cenię. Spotkania ze sztabem także mają miejsce. Trener Thurnbichler ma bardzo wysoką świadomość psychologiczną – powiedział Krokosz.

Źródło: Informacja własna

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%