Zamknij

Powódź 2024. Wstępne dane o stratach są szokujące. "Ruszymy z rozmachem"

08:44, 22.09.2024 KPRM Aktualizacja: 08:50, 22.09.2024
Skomentuj Zdjęcie ze sztabu kryzysowego. Fot. KPRM Zdjęcie ze sztabu kryzysowego. Fot. KPRM
reo

Premier Tusk podaje pierwsze szacunki dotyczące powodzi i wskazuje, że rząd przygotowuje plan odbudowy.

W Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie Premiera Donalda Tuska z wojewodami, podczas którego omawiano wstępne szacunki strat po powodzi. Spotkanie miało na celu zarysowanie pierwszych działań związanych z odbudową oraz stworzeniem nowej infrastruktury przeciwpowodziowej. Dane przedstawione przez wojewodów pochodzą z części samorządów, jednak w niektórych regionach, gdzie wciąż stoi woda, pełne oszacowanie zniszczeń jest jeszcze niemożliwe.

Wstępne dane o stratach

Premier Tusk rozpoczął spotkanie, podkreślając, że przedstawione szacunki są jedynie prowizoryczne, ponieważ walka z powodzią wciąż trwa. Na spotkaniu Minister Jan Grabiec, szef KPRM, przedstawił dane dotyczące miejscowości dotkniętych kataklizmem. Stan klęski żywiołowej został ogłoszony w 749 miejscowościach, zamieszkiwanych przez 2,39 miliona osób. Powódź bezpośrednio dotknęła 57 tysięcy mieszkańców, a ewakuowano ponad 6,5 tysiąca osób.

Wstępne szacunki wskazują na uszkodzenie 11 502 budynków mieszkalnych, zarówno domów jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych, oraz 6 033 budynków gospodarczych. Zniszczeniu uległy także 724 obiekty użyteczności publicznej, takie jak szkoły, przedszkola i obiekty sportowe.

W samym województwie dolnośląskim uszkodzonych zostało m.in. 54 szkoły, 39 boisk, 20 żłobków i 20 przedszkoli. Premier Tusk zaznaczył, że to jedynie część danych, a pełne oszacowanie strat nastąpi w najbliższych dniach.

Priorytety w odbudowie

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Tomasz Siemoniak, zwrócił uwagę, że kluczowe jest szybkie uruchomienie środków na odbudowę infrastruktury krytycznej, w tym mostów i dróg, które zostały zniszczone przez powódź. Minister podkreślił, że priorytetem będzie przywrócenie funkcjonalności w najbardziej dotkniętych regionach, gdzie wciąż nie jest możliwe oszacowanie pełnych strat.

Plan odbudowy

Podczas spotkania Premier Tusk zaznaczył, że rząd przygotowuje wielki plan odbudowy terenów zniszczonych przez powódź. Plan ten ma na celu nie tylko naprawę zniszczeń, ale również zapewnienie, że sytuacja po odbudowie będzie lepsza niż przed powodzią, dzięki nowym zabezpieczeniom i nowoczesnej infrastrukturze.

– Musimy przygotowywać ten wielki plan odbudowy, który jest naszym zobowiązaniem i narodową ambicją. Najpierw musimy dokładnie wiedzieć, co zostało zniszczone, a następnie ruszyć z wielkim rozmachem do odbudowy – powiedział premier Tusk.

Środki na odbudowę

Dzięki wsparciu rządu oraz funduszom europejskim, w tym 20 miliardom złotych, które Polska ma otrzymać na odbudowę po powodzi, możliwe będzie wsparcie dla osób poszkodowanych oraz odtworzenie infrastruktury w regionach dotkniętych kataklizmem. Premier Tusk zaznaczył, że odbudowa nie ograniczy się tylko do naprawienia szkód, ale będzie także obejmować stworzenie nowej infrastruktury, która lepiej zabezpieczy tereny na przyszłość.

To dla mnie oczywiste, że w sytuacji, w której uruchomimy miliardy złotych na odbudowę, sytuacja po powodzi musi być lepsza niż przed powodzią – podkreślił Premier Tusk.

(KPRM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%