Zamknij

FOMO - co warto wiedzieć?

15:38, 16.04.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 15:38, 16.04.2024
pixabay pixabay

FOMO jest pojęciem, które dotyczy coraz większego grona osób. Dotyka także pracowników z różnych branży i może odbierać codzienną radość z życia. Czym zatem jest FOMO i jak sobie z tym radzić? Co trzeba wiedzieć na ten temat?

FOMO - co to jest?

Nie każdy wie, czym dokładnie jest FOMO. Okazuje się, że to skrót od słów fear of missing out - czyli strach przed tym, co nas omija. W dzisiejszych czasach to duży problem tysięcy osób, nazywany także chorobą cywilizacyjną współczesności. Zazwyczaj wiąże się z obawami odnośnie tego, że poza nami dzieją się fascynujące rzeczy, a my nie możemy w nich uczestniczyć. Niekiedy dotyczy także poglądów podobnych do tych, że wszędzie, gdzie nas nie ma, jest lepiej. Niestety osoby cierpiące na FOMO nie zauważają, że w tym samym czasie oni sami także robią wiele ciekawych rzeczy, które z kolei omijają inne osoby! Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Pracownika

Pamiętajmy o tym, że FOMO niejednokrotnie prowadzi do problemów z podejmowaniem decyzji. Wciąż nam się bowiem wydaje, że powinniśmy robić coś innego i być gdzieś indziej, zamiast skupiać się na tym, co tu i teraz. To bardzo uciążliwe - może nawet znacząco utrudniać normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Dodatkowo FOMO sprawia, że boimy się wyłączyć telefon, gdyż odczuwamy ciągłą potrzebę obserwowania życia innych osób. 

FOMO w miejscu pracy

Niezwykle ważne jest to, że FOMO nie odnosi się jedynie do wirtualnego świata, lecz także do innych dziedzin życiowych. Może nas dotknąć nawet w miejscu pracy, gdy czujemy, że coś istotnego dzieje na spotkaniach, w których nie uczestniczymy. Cały czas myślimy, że to właśnie u innych dochodzi do ważnych rzeczy, a przecież musimy zdawać sobie sprawę z zakresu obowiązków w swojej pracy. Są one inne dla każdego pracownika, dlatego nie ma konieczności włączania się w każde działanie współpracowników. Co jeszcze wskazuje na FOMO w pracy?

W wielu przypadkach pracownik uważa, że nie otrzymał najbardziej satysfakcjonujących zadań w firmie. Zazdrości innym osobom i wydaje mu się, że to, co robi, nie jest ciekawe i nic nie wnosi do jego życia. To z kolei wzbudza frustrację i wrażenie pomijania w przydzielaniu istotnych zadań w miejscu pracy. Bez przerwy analizujemy to, że omija nas coś bardzo ważnego i nie bierzemy pod uwagę innych istotnych okoliczności danych zdarzeń. 

Jak zwalczyć FOMO?

Walka z FOMO nie zawsze jest łatwa, zwłaszcza gdy nie zdajemy sobie sprawy z rangi problemu. Musimy uświadomić sobie, że fear of missing out może negatywnie odbijać się na życiu codziennym i pracy. Przede wszystkim nie możemy skupiać się na codziennych zadaniach, gdyż wciąż zerkamy w telefon i sprawdzamy, co się dzieje u innych. Warto zwrócić uwagę na to, że często pokazywane sytuacje w mediach społecznościowych to jedynie iluzja i kreacja. Życie naszych znajomych jest najczęściej podobne do naszego, bazując na takich samych lękach i obawach. Poza tym inne życie nie zawsze wskazuje na coś lepszego! Róbmy to, co nas interesuje i daje nam radość, nie przejmując się tym, że inne osoby aktualnie wygrzewają się w ciepłych krajach. W tym samym czasie możemy z powodzeniem zamknąć ważny projekt w pracy lub spędzić miło czas w bliskimi. 

Pomocne jest także odłączenie się od mediów społecznościowych. Jeśli aplikacje przeszkadzają nam w pracy, wyłączmy powiadomienia lub usuńmy je z telefonu. Ponadto, warto także wyciszyć telefon i odłożyć go z dala od zasięgu rąk. Czas spędzony poza siecią może zaowocować nowymi znajomościami, efektywną pracą, ciekawymi rozmowami i rozwijaniem pasji, na co wcześniej być może nie mieliśmy czasu. 

Podsumowując, warto zauważyć, że FOMO w dzisiejszym świecie może dotyczyć każdego z nas. Jeśli nie chcemy wpaść w sidła lęku o to, że inni mają lepiej, powinniśmy skupić się na radościach dnia codziennego i doceniać małe rzeczy. Nie ma sensu wgapiać się w telefon przez wiele godzin i ciągle obserwować życie znajomych, gdyż zazwyczaj są to iluzje i kreacje tworzone na potrzeby social mediów. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%